Հայ-վրացական սահմանին բեռնատարների կուտակման հարցով Թբիլիսիում Հայաստանի դեսպանատունն ակտիվորեն զբաղվում է եւ միտումներ կան, որ հարցը շուտով կկարգավորվի: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը` մեկնաբանելով սահմանին ստեղծված իրավիճակը:
Բալայանի խոսքով, խնդիրը ծագել է փաստաթղթերի ճիշտ լրացման հետ կապված:
Նշենք, որ մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն, երեկ վաղ առավոտից Վրաստան մտնող մեր բեռնատարների համար լուրջ խնդիրներ են ծագել: «Վրացական մաքսավորները, պատճառաբանելով հայտարարագրված քաշի եւ իրական քաշի տարբերությունը, որը շատ դեպքերում կազմում է ընդամենը 30 կիլոգրամ, ստիպում են ավելի քան հազար դոլար տուգանք վճարել: Ըստ որոշ տեղեկությունների, երեկ երեկոյան մոտ 50 բեռնատար է կուտակվել մաքսակետում:
«Արդեն խոսակցություններ են շրջում, թե սա վրացական նոր իշխանությունների կայացրած ոչ հրապարակային քաղաքական որոշման հետեւանք է, ինչը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Վրաստանում անցկացված վերջին ընտրությունների ժամանակ Հայաստանի իշխանությունները պաշտպանել են Միխայիլ Սահակաշվիլիին: Թե որքանով են այդ խոսակցությունները համապատասխանում իրականությանը, թերեւս, պարզ կդառնա առաջիկայում»,- գրել էր «Հայկական ժամանակը»:

Посольство Армении в Тбилиси активно занимается проблемой скопления армянских грузовиков на границе. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении-NEWS.am пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
По его словам, проблемы возникли в связи с заполнением документов. «Есть тенденции, что вопрос будет решен в скором времени», - подчеркнул Тигран Балаян
Как сообщалось ранее, накануне поступила информация о том, что с раннего утра возникли проблемы для армянских грузовых машин, въезжающих на территорию Грузии. Грузинские таможенники, ссылаясь на разницу в задекларированном и реальном весе, во многих случаях составляющую лишь около 30 кг, заставляли платить штраф, превышающий более 1000 долларов. По некоторым сведениям, к вечеру на КПП скопилось порядка 50 грузовых машин. Председатель Союза грузоперевозчиков Макар Аракелян в беседе с корреспондентом «Айкакан жаманак» выразил надежду, что проблема лишь связана с точностью работы весов, и она найдет быстрое решение.