«ԱՄՆ-ի ադրբեջանցիները հանուն ժողովրդավարության» (AZAD) կազմակերպությունը Մեխիկոյի իշխանություններին նամակ է ուղարկել, որում իր աջակցությունն է հայտնում քաղաքային իշխանությունների՝ Մեխիկոյի կենտրոնում տեղադրված Հեյդար Ալիեւի հուշարձանի ապամոնտաժման մասին որոշմանը:
Նամակում կազմակերպության ղեկավար Էլմար Շախթախթինսկին նշում է, որ ցնցված է Ադրբեջանի իշխանությունների արձագանքից: Հիշեցնենք, Ադրբեջանը սպառնացել էր փակել դեսպանատունը եւ դադարեցնել Մեքսիկայի նավթարդյունաբերության ոլորտում ներդրումները
Նամակում սպառնալիքները գնահատվում են իբրեւ «վախեցնելու մարտավարություն»: Նաեւ հույս է հայտնվում, որ մեքսիկական կողմը ադրբեջանական ռեժիմին թույլ չի տա Մեխիկոյի բնակիչներին թելադրել, թե ինչ անեն ազգային զբոսայգիներում:
Azeri report կայքում հրապարակված նամակում Հեյդար Ալիեւն անվանվում է «ժողովրդավարության թշնամի» , ով պատասխանատու է մարդու իրավունքների ոտնահարման համար: Նաեւ նշվում է, որ ազատությունը գնահատողները երախտապարտ կլինեն հուշարձանի շուտափույթ ապամոնտաժման պարագայում:
NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Մեխիկոյի իշխանությունները Հեյդար Ալիեւի հուշարձանը մեկ այլ վայր տեղափոխելու հարցի քննարկման համար հատուկ հանձնաժողով էր ստեղծել, որն էլ խորհուրդ էր տվել այն տեղափոխել՝ դա հիմնավորելով փողոցի ճարտարապետական գերծանրաբեռնվածությամբ։
Ադրրբեջանն ի պատասխան սպառնացել էր դադարեցնել Մեքսիկայում արվող ներդրումները:
Ադրբեջանի նախկին նախագահի հուշարձանը 2012թ. օգոստոսին տեղադրվել էր Բարեկամության զբոսայգում՝ ադրբեջանական կողմի միջոցներով։

Организация «Азербайджанцы США за Демократию» (AZAD) направила властям Мехико письмо в поддержку решения городской комиссии о необходимости демонтажа памятника Гейдару Алиеву, установленного в центре города.
В своем письме глава организации Эльмар Шахтахтинский отмечает, что он был «потрясен» реакцией властей Азербайджана на рекомендацию комиссии. Напомним, азербайджанские власти публично пригрозили закрытием азербайджанского посольства и прекращением инвестиций в нефтяную индустрию Мексики.
В письме угрозы оцениваются, как «тактика запугивания». В нем также выражается надежда на то, что мексиканская сторона не позволит азербайджанскому режиму диктовать жителям города Мехико, что им делать в собственных парках.
В письме, опубликованном на сайте Azeri report,  Гейдар Алиев назван «врагом демократии», ответственным за нарушения прав человека. В  письме также говорится, что те, кто ценит свободу, будут признательны за демонтаж этого памятника в срочном порядке.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, руководство Мехико создало комиссию для рассмотрения вопроса о переносе памятника Алиеву, поскольку установление памятника вызвало бурю негодования среди жителей города. Комиссия рекомендовала властям Мехико перенести памятник Гейдару Алиеву в другое место, мотивируя это архитектурной перегруженностью улицы Реформа. Азербайджан  в ответ на это пригрозил приостановить инвестиции в Мексику
Монумент бывшему президенту Азербайджана установлен в Парке Дружбы в августе 2012 года  на деньги азербайджанской стороны.