Թուրքիայի խորհրադարանում նոյեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել երկրի օմբուդսմենի ընտրությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը, Թուրքիայի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում է ընտրվել Նիհաթ Օմերօղլուն։
Ընտրությանը մասնակցել են 3 թեկնածու՝ Նիհաթ Օմերոօղլուն, Յավուզ Էրքմենը եւ Հալիմե Նուրան Թուրջանը։ Ձայների ճշնշող մեծամասնությամբ ընտրվել է Նիհաթ Օմերօղլուն։
Նիհաթ Օմերօղլուն հայտնի է նրանով, որ ժամանակին նա եղել է վճռաբեկ դատարանի այն դատավորների կազմում, ովքեր հաստատել են Հրանտ Դինքի հանդեպ դատարանի կայացրած որոշումը 301-րդ հոդվածի հատկանիշներով (թյուրքականության վիրավորում)։
Նշենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը  արդարացրել է Հրանտ Դինքին եւ Թուրքիային պարտադրել Դինքի ընտանիքին փոխհատուցում վճարել։

В парламенте Турции 27 ноября состоялись выборы омбудсмена. Как сообщает армянская газета Стамбула «Акос», защитником прав человека в Турции избран Нихат Омероглу.
На пост омбудсмена баллотировались три кандидата – Нихат Омероглу, Явуз Эркмен и Халиме Нуран Турджан. Омероглу был избран подавляющим большинством голосов.
Нихат Омероглу известен тем, что в свое время он был в составе Кассационного суда Турции, который подтвердил вердикт суда в отношении Гранта Динка, вынесенный по пресловутой 301-ой  статье (оскорбление турецкой идентичности).
Отметим, что Европейский суд по правам человека оправдал Динка и принудил правительство Турции выплатить его семье компенсацию.