Ստամբուլում զբոսաշրջիկներին խաբելու եւ «քցելու» թեմային է անդրադարձել National Geographic-ը, որի հեղինակ Քոնոր Վուդմենն անձամբ է այցելել Ստամբուլ եւ թաքնված տեսախցիկով նկարահանել Ստամբուլում զբոսաշրջիկների հանդեպ իրականացվող մեքենայությունները։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Hurriyet-ը, National Gegraphic-ը նոյեմբերի 27-ի երեկոյան հեռարձակած «Խաբեբաների քաղաքը» նախագծի հերթական ֆիլմի միջոցով աշխարհի առաջ Ստամբուլն է խայտառակ արել։
Ֆիլմի մեջ ներկայացվում է, թե ինչպես են Ստամբուլի տաքսու վարորդները եւ խանութպանները զբոսաշրջիկներին անհավատալի բարձր գներ ասում։ National Geographic-ի մեկնաբանը թաքնված տեսախցիկով ներկայացրել է զբոսաշրջիկների բողոքները, երբ զբոսաշրջիկներին խոսք են տալիս նեղուցով ուղեւորություն 30 մետրանոց նավով, սակայն տեղավորում են 5 մետրանոց նավակի մեջ։
Սակայն հիմնական արկածը սկսվում է Ստամբուլի ամենահայտնի «Իսթիքլալ» պողոտայում, որտեղ Քոնոր Վուդմանին են մոտեցել եւ գարեջուր խմելու համար ուղեկցել մի բար։ Բարում Քոնորի սեղանին է մոտեցել մի աղջիկ։ Մի քանի շիշ գարեջրի համար մատուցողը բերել է 1700 լիրա հաշիվ ( մոտ 1000 դոլար)։
Քոնորը փորձել է առարկել, թե ինչպե՞ս կարելի է մի քանի շիշ գարեջրի համար այդքան գումար վճարել, սակայն բարի տնօրենը նրան «մարդավարի» բացատրել է, որ անհնար է չվճարել այդ թիվը։ Այդ ընթացքում 2 ոստիկան են մտել բար, ինչը շատ է ուրախացրել Քոնորին, սակայն բարում տեղի ունեցածը չի հետաքրքրել ոստիկաններին։ Սրանից Քոնորը եզրակացրել է, թե Ստամբուլում զբոսաշրջիկներին «քցելը» ոստիկաններին չի հուզում։
Բարերում զբոսաշրջիկներին «քցելու» տարբերակի մասին Քոնորին մանրամասն պատմել է «Նուրի» ծածկանունով մեկը։ «Նուրին» նշել է, թե իրենք փողոցում զբոսաշրջիկներին մոտենում եւ համոզում են ինչ որ բար ուղեկցել։ «Բարում այդ զբոսաշրջիկների համար որոշակի հաշիվ են ներկայացնում։ Որոշ զբոսաշրջիկներ բարում ամբողջ գիշեր են մնում եւ ստիպված են լինում 4 կամ 5 հազար լիրա հաշիվ փակել։ Մեզ էլ այդ հաշվից տոկոս են տալիս»,-անկեղծացել է «Նուրի» մականունով անձը։

National Geographic коснулся темы обмана туристов в Стамбуле. Автор материала Конор Вудман лично посетил Стамбул и скрытой видеокамерой снял махинации в отношении туристов.
Как передает турецкая газета Hurriyet, позорящий Стамбул репортаж был показан вечером 27 ноября в проекте «Город обманщиков» National Geographic. В фильме представляется, как водители такси и владельцы магазинов Стамбула называют туристам невероятно высокие цены. Комментатор National Geographic с помощью скрытой камеры представил жалобы туристов, когда тем обещают путешествие по проливу на 30-метровом корабле, но помещают в 5-метровую лодку.
Но основное приключение начинается на самом известном проспекте Стамбула Истиклал, где Конору Вудману предложили провести в пивной бар. В баре к столу Конора подошла девушка. За несколько бутылок пива официант принес ему счет на 1700 лир (около 1000 долларов).
Конор попытался выяснить, как можно за несколько бутылок пива требовать столько денег, но «добрый» директор объяснил ему «по-человечески», что невозможно не заплатить эту сумму. За это время двое полицейских зашли в бар, что очень обрадовало Конора, но произошедшее в баре не интересовало полицейских. Из этого Конор сделал вывод, что обман туристов не беспокоит полицейских.
О варианте обмана туристов в барах Конору подробно рассказал один человек под псевдонимом «Нури». «Нури» отметил, что они подходят на улице к туристам и убеждают проводить их в какой-то бар.«В баре этим туристов предъявляется определенный счет. Некоторые туристы остаются в баре всю ночь и бывают вынуждены закрывать счет на 4 или 5 тысяч лир. Из этого счета нам платят проценты»,- разоткровенничался «Нури».