Սիրիայում ռազմական գործողությունների հետեւանքով մի քանի սիրիահայեր անցել են Լիբանան: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Բեյրութում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Քանդահարյանը:
Նրա խոսքով, սիրիահայերն, առաջին հերթին, ժամանում են Լիբանան, որտեղից կարող են առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերադառնալ Սիրիա:
«Սիրիահայերի մի մասն ապրում է հարազատների տանը, մյուսները բնակարաններ են վարձում, որոշներն արդեն աշխատանք են գտել: Հայտնի է, որ ռազմական գործողություններով պայմանավորված չկազմակերպված արտագաղթն ոչ հաճելի հետեւանքներ ունի, սակայն սիրիահայերի հետ կապված Լիբանանում խնդիրներ չկան, քանի որ մեծամասնությունը լուծել է աշխատանքի տեղավորման հարցը»,-ասել է Քանդահարյանը:
Բացի այդ, նրա խոսքով, Լիբանանի հայ համայնքը, հոգեւորականությունը եւ հասարակական կազմակերպություններն արել են հնարավորը օգնության համար իրենց դիմող սիրիահայերի համար: Լիբանանում հարազատներ ունենալու հանգամանքը շատ է օգնում սիրիահայերին աշխատանքի տեղավորման հարցում:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Սիրիայում շուրջ 60-70 հազար հայ է ապրում: Նրանց մեծ մասն ապրում է Հալեպում, մնացածը ցրված են Լաթաքիա, Հոմս, Քամիշլի, Հասաքե, Յաքուբիա, Ռաքքա, Քեսաբ քաղաքներում եւ, իհարկե, մայրաքաղաք Դամասկոսում:

Вследствие военных действий в Сирии несколько тысяч сирийских армян перебрались в Ливан. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил главный редактор армянской газеты «Аздак» в Ливане Шаган Кандахарян.
По его словам, сирийские армяне, в первую очередь, приезжают в Ливан, откуда при первой удобной возможности могут вернуться, помимо этого, ливанское правительство предоставляет им общежития: «Часть сирийских армян живет у родственников, часть снимает квартиры, некоторые уже нашли работу. Как известно, неорганизованная миграция вследствие военных действий имеет нелицеприятные последствия, однако, такой ситуации в Ливане в связи с сирийскими армянами нет, так как большинство решило проблему с трудоустройством».
Кроме этого, по словам Кандахаряна, армянская община Ливана, духовенство и общественные организации сделали все возможное для обустройства сирийских армян, обращающихся к ним за помощью. Кроме этого, наличие родственников в Ливане очень помогает сирийским армянам в вопросе трудоустройства.
Ранее Новости Армении - NEWS.am сообщало, что в Сирии проживают около 60 - 70 тысяч армян. Более половины из них живут в Алеппо, а другая половина разбросана в таких городах как Латакия, Хомс, Камышли, Хасаке, Якубие, Ракка, Кессаб и, конечно же, столица – Дамаск.