Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը բարդ է, քանի որ նման հարցերում միշտ քաղաքական ասպեկտներ կան: Այդ մասին Երեւանում ընթացող «Տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկան Հարավային Կովկասում» խորագրով ամենամյա միջազգային ֆորումում նշել է Հայաստանում եւ Վրաստանում Իսրայելի դեսպան Բեն Ներիա Բարուխը:
«Դա շատ բարդ, ողբերգական հարց է: Իսրայելում շատ լուրջ են վերաբերվում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Շատ շրջանակներում կարծում են, որ արդեն հարկավոր է ճանաչել: Բայց կան նաեւ այնպիսիք, որոնք կարծում են, որ հարցը չափազանց բարդ է, այդ պատճառով որոշումը քանիցս հետաձգվել է», - ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ նախորդ տարի Կնեսետում լրջորեն քննարկվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը, սակայն, ցավոք, որոշումը հետաձգվել է:
«Դա  բարդ հարց է, քանի որ Իսրայելից բացի, վերաբերում է նաեւ այլ պետություններին:  Նման հարցերում միշտ քաղաքական ասպեկտներ կան: Միայն պատմությամբ ապրելն անհնար է, միշտ էլ կան հաշվարկներ», - ասել է իսրայելցի դիվանագետը:

Вопрос о признании Геноцида армян Израилем – сложный вопрос, поскольку в таких вопросах всегда есть политические аспекты. Об этом заявил бывший посол Израиля в Армении и Грузии Бен Нерия Барух в ходе проходящего в Ереване ежегодного международного форума под названием «Динамика региональной безопасности на Южном Кавказе».
«Это очень сложный трагичный вопрос. В Израиле очень серьезное отношение к признанию Геноцида армян. Многие круги считают, что уже нужно признать. Но есть и те, кто считает, что вопрос слишком сложный, и потому он неоднократно откладывался», - сказал он, напомнив, что в прошлом году было серьезное обсуждение вопроса признания Геноцида армян в Кнессете, но, к сожалению, решение было отложено.
«Это сложный вопрос, потому что касается не только Израиля, но и других государств. В таких вопросах всегда есть политические аспекты. Только историей жить невозможно, всегда есть расчеты», - заметил Барух.