Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի 50-ամյա հոբելյանի գալա-համերգին կմասնակցի աշխարհահռչակ ֆրանսիացի ակորդեոնահար Ռիշար Գալիանոն։ Այդ մասին նոյեմբերի 29-ին կայացած ասուլիսում հայտնել են համերգի կազմակերպիչները։
Համերգի ծրագիրը գաղտնի է պահվում, բայց Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանի խոսքով, սպասվում է իսկական շոու՝ վառ, անմոռանալի եւ ոչ մի «ձանձրալի» դասական։
«Սկզբում ես ինձ ավելորդ էի զգում ջազում, եւ ես ընդունեցի դա որպես մարտահրավեր, որի մեջ անցկացրեցի ամբողջ կյանքս, քանի որ սիրում եմ երաժշտությունը ամենից շատ, հատկապես, Պիացոլայի արվեստը։ Ի դեպ, ասում են, որ Պիացոլայի երաժշտությունում շատ բան կա Արամ Խաչատրյանից։ Ես կարծում եմ, որ այդպես էլ կա։ ֆրանսիացիներն ու հայերը նման խառնվածք ունեն։ Երբ մենք պարոն Մարտիրոսյանի հետ միասին դաշնամուր ենք նվագույն՝ ես դա հաճախ եմ նկատում»,- ասաց Ռիշար Գալիանոն։
Հիշեցնեն, որ Գալիանոն երկրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, սակայն կամերային նվագախմբի հետ կնվագի առաջին անգամ։

В гала-концерте 50-го юбилейного сезона Армянского государственного камерного оркестра примет участие всемирно известный французский аккордеонист Ришар Галиано. Об этом журналистам сообщили на пресс-конференции 29 ноября организаторы концерта.
Программа концерта держится в секрете, но, по словам руководителя и главного дирижера Армянского государственного камерного оркестра Ваана Мартиросяна, это будет настоящее шоу, яркое, незабываемое, и никакой «скучной» классики.
«Вначале я чувствовал себя лишним в джазе, и я принял это как вызов. В этом вызове я и провел всю свою жизнь, потому что люблю музыку больше всего. Особенно творчество Пьяццоллы. Кстати, говорят, что в Пьяццолле много от Хачатряна, и я думаю, что так и есть: французы и армяне имеют схожий темперамент. Часто когда мы с господином Мартиросяном вместе играем на пианино, я это замечаю»,- поделился с журналистами Ришар Галиано.
Напомним, что это второй визит всемирно известного аккордеониста в Армению, однако с камерным оркестром он будет выступать впервые.