Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի Երեւանում կայացած բանակցությունների արդյունքում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն։
«Բարեկամության, փոխադարձ վստահության եւ լիակատար փոխըմբռնման մթնոլորտում պետությունների ղեկավարները քննարկեցին երկկողմ համագործակցության վիճակը եւ զարգացման հեռանկարները, կարծիքներ փոխանակեցին միջազգային եւ տարածաշրջանային քաղաքականության` փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող արդիական հարցերի շուրջ, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն հայտնեցին հայ-թուրքմենական հարաբերությունների հետագա խորացման վերաբերյալ:
Նախագահները քննարկեցին ավելի վաղ ձեռք բերված համաձայնությունների եւ ստորագրված երկկողմ փաստաթղթերի կատարման ընթացքը, ընդգծեցին միջպետական հարաբերությունների զարգացման բարձր դինամիկան` հիմնված իրավահավասարության, բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի եւ միմյանց հետաքրքրությունները հաշվի առնելու սկզբունքների վրա:
Կողմերը վերստին հաստատեցին, որ բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները ստեղծել են ամուր հիմք քաղաքական, առեւտրատնտեսական, գիտատեխնիկական, մշակութային եւ հումանիտար համագործակցության տարբեր ոլորտներում երկկողմ կապերի հետագա ընդլայնման համար:
Միջազգային արդիական հարցերի շուրջ մտքեր փոխանակելիս, Նախագահները հաստատեցին համաշխարհային քաղաքականության առավել կարեւոր հարցերի շուրջ երկու պետությունների դիրքորոշումների մոտ լինելը կամ համընկնելը, ինչպես նաեւ ընդգծեցին Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքմենստանի երկուստեք ձգտումն աջակցելու տարածաշրջանային եւ միջազգային մասշտաբներում խաղաղության, անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմանը:
Այս համատեքստում պետությունների ղեկավարներն ընդգծեցին միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում եւ առաջին հերթին Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունում երկու երկրների ջանքերի եւ փոխգործակցության համակարգման անհրաժեշտությունը:
Պետությունների ղեկավարներն ընդունեցին համագործակցության հետագա զարգացման անհրաժեշտությունն այնպիսի անդրսահմանային վտանգների դեմ պայքարում, ինչպիսիք են` ահաբեկչությունը, կրոնական ծայրահեղականությունը, կազմակերպված հանցավորությունը եւ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը ինչպես երկկողմ ձեւաչափում, այնպես էլ տարածաշրջանային եւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Նախագահներն ընդգծեցին երկկողմ հարաբերությունները խթանելու, համագործակցության տարբեր ձեւերի զարգացման, համագործակցության հեռանկարային ուղղությունների որոնման, երկկողմ քաղաքական խորհրդատվությունների փորձառության կատարելագործման անհրաժեշտությունը:
Քննարկելով առեւտրատնտեսական կապերին վերաբերող հարցերը` Նախագահները նշեցին այդ ոլորտում փոխգործակցության կարեւորությունը եւ հավասարության, փոխշահավետության եւ միմյանց շահերը հաշվի առնելու սկզբունքների հիման վրա երկու պետությունների միջեւ տնտեսական գործակցության ամրապնդման եւ ընդլայնման գերակայությունը:
Այդ կապակցությամբ Նախագահները հաստատեցին հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության կարեւորությունը եւ նշեցին երկու երկրների առկա ներուժի ու հնարավորությունների արդյունավետ օգտագործման անհրաժեշտությունը` երկկողմ համագործակցության խորացման եւ ընդլայնման նպատակով:
Կանգ առնելով տնտեսական ոլորտում հայ-թուրքմենական փոխգործակցության կարեւորագույն գերակայությունների վրա` երկու երկրների Նախագահները դրանց թվում նշեցին էներգետիկան, տրանսպորտը, տեքստիլ արդյունաբերությունը եւ առեւտուրը: Ընդգծվեց նաեւ գյուղատնտեսության եւ գյուղատնտեսական արտադրանքի արդյունաբերական մշակման ոլորտներում առավել սերտ կապեր հաստատելու անհրաժեշտությունը:
Նախագահները պատրաստակամություն հայտնեցին փոխադարձաբար Հայաստանի Հանրապետությունում եւ Թուրքմենստանում անցկացնել երկու պետությունների գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ազգային ցուցահանդեսներ, բիզնես-համաժողովներ եւ այլ միջոցառումներ:
Պետությունների ղեկավարները, նշելով հումանիտար ոլորտում հարաբերությունների զարգացման փոխադարձ հետաքրքրությունը, հաստատեցին կրթության, գիտության, մշակույթի եւ արվեստի ոլորտներում հայ-թուրքմենական համագործակցության հետագա ամրապնդման կարեւորությունը:
Կողմերը երկուստեք շահագրգռվածություն արտահայտեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող երկկողմ եւ բազմակողմ համագործակցության հարցերի շուրջ տարբեր մակարդակներում մշտական հիմունքով խորհրդատվությունների անցկացման առնչությամբ:
Երկու երկրների ղեկավարները գոհունակությամբ ընդգծեցին, որ կայացած կառուցողական եւ արդյունավետ բանակցությունները, ինչպես նաեւ այցի ընթացքում ստորագրված երկկողմ փաստաթղթերը կնպաստեն Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքմենստանի միջեւ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների եւ փոխշահավետ գործընկերության հետագա ամրապնդմանը:
Թուրքմենստանի Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ողջ հայ ժողովրդին` իրեն եւ թուրքմենական պատվիրակությանը ցուցաբերած ջերմ, բարեկամական ընդունելության եւ հյուրընկալման համար եւ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին հրավիրեց պաշտոնական այցով Թուրքմենստան` իրեն հարմար ժամանակ: Հրավերն ընդունվեց գոհունակությամբ: Այցի ժամկետները կհամաձայնեցվեն դիվանագիտական ուղիներով»:

Совместное заявление президента Республики Армения Сержа Саргсяна и президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова. Агентство Новости Армении-NEWS.am приводит полный текст заявления.
«29-30 ноября 2012 года по приглашению Президента Республики Армения Сержа Саргсяна состоялся официальный визит Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в Республику Армения.
Главы государств в атмосфере дружбы, взаимного доверия и полного взаимопонимания обсудили состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества, обменялись мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики, представляющим взаимный интерес, а также выразили готовность к дальнейшему углублению туркмено-армянских отношений.
Президенты рассмотрели ход выполнения достигнутых ранее договоренностей и подписанных двусторонних документов, подчеркнули высокую динамику развития межгосударственных связей, основанных на принципах равноправия, добрососедства, взаимного уважения и учета интересов друг друга.
Стороны вновь подтвердили, что договоренности, достигнутые на высшем уровне, создали прочную основу для дальнейшего расширения двусторонних связей в различных областях политического, торгово-экономического, научно-технического, культурного и гуманитарного сотрудничества.
При обмене мнениями по актуальным международным вопросам Президенты подтвердили близость или совпадение позиций двух государств по наиболее важным вопросам мировой политики, а также подчеркнули обоюдное стремление Республики Армения и Туркменистана содействовать укреплению мира, безопасности и стабильности в региональном и международном масштабах. В этом контексте Главы государств подчеркнули необходимость координации усилий и взаимодействия двух стран в рамках международных организаций, прежде всего в Организации Объединенных Наций.
Главы государств признали необходимость дальнейшего развития сотрудничества в борьбе с такими трансграничными угрозами, как терроризм, религиозный экстремизм, организованная преступность и незаконный оборот наркотических средств как на двусторонней основе, так и в рамках региональных и международных организаций.
Президенты отметили необходимость придания импульса двусторонним отношениям, развития различных форм сотрудничества, поиска его перспективных направлений, совершенствования практики двусторонних политических консультаций.
Рассмотрев вопросы торгово-экономических связей, Президенты отметили значимость взаимодействия в этой сфере и приоритетность укрепления и расширения экономического партнерства между двумя странами на основе принципов равноправия, взаимной выгоды и учета интересов друг друга.
В этой связи, Президенты подтвердили значимость деятельности межправительственной туркмено-армянской комиссии по экономическому сотрудничеству и отметили необходимость эффективного использования имеющегося потенциала и возможностей двух стран для углубления и расширения двустороннего сотрудничества.
Остановившись на важнейших приоритетах туркмено-армянского взаимодействия в экономической сфере, Президенты двух стран назвали среди них энергетику, транспорт, текстильную промышленность и торговлю. Была отмечена также необходимость установления более тесных связей в области сельского хозяйства и промышленной переработки сельскохозяйственной продукции.
Президенты подтвердили готовность к взаимному проведению в Туркменистане и Республике Армения национальных выставок, бизнес-форумов и иных мероприятий с участием представителей деловых кругов двух государств.
Главы государств, отмечая обоюдную заинтересованность в развитии отношений в гуманитарной сфере, подтвердили важность дальнейшего укрепления туркмено-армянского сотрудничества в области образования, науки, культуры и искусства.
Стороны выразили обоюдную заинтересованность в проведении на постоянной основе консультаций на различных уровнях по вопросам двустороннего и многостороннего сотрудничества, представляющим взаимный интерес.
Главы двух государств с удовлетворением подчеркнули, что состоявшиеся конструктивные и плодотворные переговоры, а также подписанные в ходе визита двусторонние документы будут способствовать дальнейшему укреплению традиционно дружественных отношений и взаимовыгодного партнерства между Туркменистаном и Республикой Армения.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов выразил благодарность Президенту Республики Армения Сержу Саргсяну, всему армянскому народу за теплый, дружественный прием и гостеприимство, оказанное ему и туркменской делегации, и пригласил Президента Республики Армения посетить с официальным визитом Туркменистан в удобное для него время. Приглашение было с благодарностью принято. Сроки визита будут согласованы по дипломатическим каналам».