Հայաստանոմ մարդու իմունային անբավարարության վիրուսով վարակավածությամբ դեպքերի արձանագրումը սկսվել է 1988թ: Այդ թվականից մինչեւ 2012թ նոյեմբերի 30-ը Հայաստանում գրանցվել է ՄԻԱՎ վարակի 1359 դեպք ՀՀ քաղաքացիների շրջանում, որոնցից 206-ը՝ 2012թ տանսմեկ ամիսների ընթացքում, ինչն առավելագույնն է բոլոր նախորդ տարիների համեմատ: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարարության ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Գրիգորյանը: Նրա խոսքով՝ հավանական է, որ Հայաստանում ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց հաշվարկային թիվը 3500 է՝ հաշվի առնելով թիրախ խմբերը, քանի որ շատերը չեն դիմում բժշկի եւ չգիտեն իրենց կարգավիճակը:
Նա նշեց, որ ՄԻԱՎ վարակով հիվանդների ընդհանուր կազմում գերակշռում են արական սեռի ներկայացուցիչները՝ 954 մարդ, իգական սեռի ներկայացուցիչների մոտ արձանագրվել է վարակի 405 դեպք: ՄԻԱՎ վարակի 26 դեպք արձանագրվել է երեխաների մոտ: ՄԻԱՎ-ով վարակվածների 56,4 տոկոսը ախտորոշման պահին եղել է 25-39 տարիքային խմբում: Համաճարակի սկզբից գրանցվել է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով հիվանդների մահվան 302 դեպք, որից՝ 49 կին եւ 5 երեխա: ՄԻԱՎ վարակով հիվանդ տղամարդկանց գրեթե կեսը թմրամիջոցների ներարկային օգտագործող է, որոնց մեծամասնությունը բնակվել է ՌԴ-ում եւ Ուկրաինայում: Կանայք հիմնականում վարակվել են սեռական ճանապարհով:
Սամվել Գրիգորյանը նշեց, որ Հայաստանում ՄԻԱՎ վարակի փոխանցման հիմնական ուղիներն են հետերոսեքսուալ ճանապարհը եւ թմրամիջոցների ներարկային օգտագործման միջոցով վարակումը: Բացի այդ, արձանագրվել են հոմոսեքսուալ ճանապարհով, մորից երեխային եւ արյան միջոցով ՄԻԱՎ-ի վարակի փոխանցման դեպքեր:
ՄԻԱՎ վարակի առավելագույն թիվն արձանագրվել է Երեւանի բնակիչների շրջանում ՝ 526 դեպք, երկրորդ տեղում Շիրակի մարզն է՝ 10,7 տոկոս: Բայց 100 հազար բնակչի հաշվարկով ամենաբարձր ցուցանիշը Շիրակի մարզում է, որին հաջորդում է Երեւանը, Լոռիին, Արմավիրի մարզերը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ՄԻԱՎ-ի տարածման հիմնական պատճառները աղքատությունը, արտագաղթը, հասարակության կողմից խարանն ու խտրականությունն է: Այսօր ամենակարեւոր խնդիրը բժշկի ուշ դիմելն է, ուշ ախտորոշումը, «գերադսաում են իրենց կարգավիճակը չիմանալ, բայց ավելի հանգիստ ապրել»: Նա հիշեցրեց, որ ՁԻԱՀ-ի կենտրոնում հիվանդության ախտորոշումը եւ բուժումը անվճար է, գաղտնիությունը երաշխավորվում է:
Նշենք, որ դեկտեմբերի 1-ը ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն է: 2011-2015թթ ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համաշխարհային օրն անցկացվելու է «Հասնել զրոյի» կարգախոսով:

В Армении за период с 1988 по 2012 гг. было зарегистрировано 1359 случаев заражения ВИЧ-инфекцией. Об этом на пресс-конференции 30 ноября сообщил директор Республиканского центра профилактики СПИДа Министерства здравоохранения Армении Самвел Григорян.
При этом 206 из вышеуказанных 1359 случаев заражения ВИЧ-инфекцией были зарегистрированы в течение 11 месяцев 2012 года, и это наивысший показатель в сравнении со всеми предыдущими годами. По словам специалиста, в Армении расчетное количество людей, живущих с ВИЧ-инфекцией, может составлять 3500 человек,  поскольку многие не обращаются к врачам и не знают о своем состоянии здоровья.
Григорян сообщил, что среди ВИЧ-инфицированных преобладают представители мужского пола - 954 случая заражения, в то время как среди представительниц женского пола – 405. Среди детей зарегистрировано 26 случаев. На момент постановки диагноза 56,4% ВИЧ-инфицированных были в возрастной группе от 25 до 39 лет. С начала эпидемии было зарегистрировано 302 случая смерти  от ВИЧ/СПИД, из которых 49 – женщины, 5 – дети. Почти половина ВИЧ-инфицированных мужчин употребляют наркотики путем инъекций, большинство из больных проживали в РФ и Украине. Женщины, в основном, заражались половым путем.
Наибольшее количество заражения ВИЧ-инфекцией было зарегистрировано среди жителей  Еревана (526 случаев),  на втором месте Ширакская область (10,7%). При этом по расчету на 100 человек самый высокий показатель в Шираке, затем следуют Ереван, Лорийская и Армавирская области.
Основными причинами распространения ВИЧ являются нищета, миграция, дискриминация со стороны общественности и т.д. На сегодняшний день, подчеркнул он, самой важной проблемой является позднее обращение к врачу. Люди часто предпочитают не знать диагноз, чтобы жить спокойно. При этом он подчеркнул, что в центре СПИДа лечение болезни бесплатно, а анонимность гарантируется.