Եթե բարեփոխումների գործընթացն արագանա, Հայաստանի հետ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի բանակցությունները կարող են ավարտվել «Արեւելյան գործընկերություն» գագաթաժողովի օրերին, որը կանցկացվի հաջորդ տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում: Այդ մասին հայտնել է ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով ԵՄ գլխավոր հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն` ելույթ ունենալով Ստոկհոլմում կայացած «Արեւելյան գործընկերության» քաղաքացիական հասարակության ֆորումում:
«Եթե բարեփոխումների գործընթացն արագանա, եւ մենք պահպանենք ասոցիացիաների մասին համաձայնագրի ներկա տեմպերը, այդ թվում՝ Հայաստանի, Մոլդովայի եւ Վրաստանի հետ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ, ապա բանակցությունները 2013թ. նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք բարձրագույն մակարդակի հանդիպման պահին ավարտված կլինեն»,- ասել է հանձնակատարը:
Ֆորումին մասնակցել են արեւելյան Եվրոպայի եւ ԵՄ երկրների քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների 200-ից ավելի անդամներ:

If the reform process is accelerated, talks on free trade area with Armenia may be finalized by the time of 2013 Eastern Partnership summit, EU Commissioner Stefan Fule said speaking at the Eastern Partnership Civil Society Forum.
“If the reform process is accelerated and we maintain the current pace of negotiations of Association Agreements, including the Deep and Comprehensive Free Trade Areas with the Republic of Moldova, Georgia and Armenia, then the prospects of finalizing these negotiations by the time of the Vilnius Summit in November 2013 are good,” he said.
The forum brought together over 200 representatives of civil society organisations (CSOs) from Eastern European countries and the European Union. Representatives of civil society from six partner countries and their counterparts from the European Union discussed further the contribution of the Forum to the implementation of the Eastern Partnership.