Թեեւ Արեւմուտքի հավաստիացումներին, Patriot հրթիռային համալիրները, որոնք Թուրքիան մտադիր է տեղակայել Սիրայի հետ սահմանի երկայնքով՝ պաշտպանական նպատակներով, կարող են վերաբազավորվել ցանկացած ուղղությամբ: Այս մասին, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային էկոնոմիկայի եւ միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի գիտաշխատող, քաղաքագետ, թուրքագետ Վիկտոր Նադեին-Ռաեւսկին:
«Մենք ամեն բան հրաշալի հասկանում ենք, որ պաշտպանողական համակարգերը կարող են ուղղվել ցանկացած ուղղությամբ, ինչքան էլ մեր «գլուխը արդուկեն» Արեւմուտքի մեր գործընկերները: Դրա համար էլ Ռուսաստանը միշտ դեմ է հանդես եկել պաշտպանական ներուժի ուժեղացմանը»,-նշեց նա:
Փորձագետի փոխանցմամբ, պաշտպանական ներուժը չափից դուրս կարեւոր հաղթաթղթեր է տալիս պոտենցիալ ագրեսորի ձեռքը, ուստի Ռուսաստանը միշտ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի չտարածման հարցում շատ խիստ դիրքորոշում է ունեցել, նույնը վերաբերում է նաեւ Patriot համալիրներին:
«Թեեւ բոլորին է հայտնի, որ ով-ով, բայց Սիրիան մտադիր չէ հարձակվել Թուրքիայի վրա, ավելին, եթե նույնիսկ եղել են նման միջադեպեր, ապա ոչ ոք չի փորձել հետաքննել դրանք: Որպես կանոն, այդ միջադեպերը ոչ մի կերպ չեն բխել սիրիական կողմի շահերից»,-ասացթուրքագետը:

Ракетные комплексы «Patriot», которые Турция намерена установить на турецко-сирийской границе в оборонительных целях, могут быть перебазированы куда угодно, несмотря на заверения Запада. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений Российской академии наук, политолог, тюрколог Виктор Надеин-Раевский.
«Мы все прекрасно понимаем, что оборонительные системы могут быть перебазированы куда угодно, как бы не морочили нам голову наши партнеры с Запада. Именно поэтому Россия всегда выступала против усиления оборонительных потенциалов», - отметил Надеин-Раевский.
По оценке эксперта, оборонительный потенциал дает слишком важные козыри в руки потенциального агрессора, и именно поэтому Россия, в целом, всегда стояла на достаточно твердых позициях в вопросах нераспространения систем ПРО, то же самое касается комплекса «Patriot».
«Хотя всем известно, что кто-кто, а Сирия не намерена нападать на Турцию, и более того, если и были такие инциденты, то никто не пытался расследовать их. Как правило, эти инциденты никоим образом не исходили из интересов сирийской стороны», - сказал политолог.