Հայաստանի կառավարության բոլոր գերատեսչությունների ուշադրության կենտրոնում շարունակում են մնալ Հայաստանում գտնվող սիրիահայերի հիմնահարցերը:
Սփյուռքի նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե մեկը մյուսին են հաջորդում ՀՀ կառավարության որոշումները, որոնց համաձայն սիրիահայերի մուտքն ու կեցությունը Հայաստանում կազմակերպվում է հնարավորինս դյուրին ընթացակարգերով: Շարունակում է առաջնահերթ մնալ Հայաստանում գտնվող սիրիահայերի որոշ մասի մասնագիտական ու ըստ նախասիրությունների աշխատանքով ապահովելու, ինչպես նաեւ բնակարանային վարձի հիմնախնդիրը:
Հայաստան ժամանած սիրիահայերի մի մասն ունի ազատ կապիտալ, մի մասն էլ՝ Հայաստանում գործ հիմնելու, ներդրումներ կատարելու ցանկություն:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ, ՀՀ էկոնոմիկայի եւ գյուղատնտեսության նախարարությունների, ինչպես նաեւ Զարգացման հայկական գործակալության, Փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման ծրագրերի կենտրոնի աջակցությամբ շարունակաբար հանդիպում-խորհրդակցություններ են հրավիրվում, որոնց նպատակը ներդրումների պատրաստակամություն ունեցող սիրիահայերին հայաստանյան բիզնես միջավայրի եւ իրավատնտեսական օրենսդրության առանձնահատկությունների վերաբերյալ իրազեկումն է:
Սիրիայում կայացած գործարարները ՀՀ սփյուռքի նախարարության առաջարկով այցելեցին Նոր Եդեսիայում գտնվող «ԱրմԱս» ՍՊԸ-ի կոնյակի եւ գինու գործարան: «ԱրմԱսի» տնօրեն Արմեն Ասլանյանը սիրիահայ գործարարներին պատմեց, որ Հայաստանից 20 տարվա բացակայությունից հետո վերջին 6 տարիներին վերադարձել է հայրենիք՝ ձեռք բերելով 180 հեկտար հողատարածք եւ իտալացի մասնագետների ներգրավմամբ կառուցել է 4000 քառակուսի մետր տարածք զբաղեցնող կոնյակի ու գինու գործարան, հիմնել՝ խաղողի եւ պտղատու ծառերի այգի:
Սիրիահայերը շրջեցին գործարանում, ծանոթացան արտադրության ողջ գործընթացին, տեխնոլոգիաներին, ստորագրեցին Սփյուռքի նախարար Հ. Հակոբյանի՝ «Խաղաղություն հալեպահայերին» մակագրությամբ գինու տակառի վրա, շրջեցին այգիներում:
Այնուհետեւ մտքեր փոխանակեցին Հայաստանի տնտեսության ոլորտի օրենսդրության, հարկային ու մաքսային քաղաքականության մասին: Գործարարները տեղեկացան, որ սարքավորումների ներմուծման ընթացքում կազմակերպությանը հնարավորություն է ընձեռնված սահմանված կարգով հետաձգել ԱԱՀ-ի վճարումը: Ներկաները խորհրդակցեցին գյուղատնտեսության ոլորտի ռիսկերի, ինչպես նաեւ առկա խնդիրների մասին: «ԱրմԱսի» տնօրենն իր օրինակով փաստեց, որ պետությունը խրախուսում է ներդրումները կառավարության ծրագրերում գերակա ուղղություն հանդիսացող գյուղատնտեսության, գինեգործության ու կոնյակագործության բնագավառներում, նպաստում է նշված ոլորտների զարգացմանը: Ու թեեւ գործարանի առաջին արտադրանքը պատրաստ կլինի եկող տարվա մայիսին, վստահ է, որ արդյունավետ կընթանան նաեւ արդյունահանման գործընթացները:
Հանդիպման ավարտին գործարար սիրիահայերը կիսեցին իրենց կարծիքները, նշելով որ հանդիպումը կողմնորոշման առումով օգտակար էր իրենց առաջիկա ներդրումային ծրագրերը իրականացնելու գործում:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հիշեցրեց վստահելի գործընկերներ ձեռք բերելու եւ որակյալ խորհրդատվության կարեւորության մասին՝ շեշտելով, որ ՀՀ հարկային ու մաքսային օրենսդրության, բիզնեսի հիմնման վերաբերյալ խորհրդատվությունը անհրաժեշտ է ստանալ պետական կառույցների միջոցով:

В центре внимания всех ведомств правительства Армении продолжают оставаться вопросы находящихся в Армении сирийских армян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства Диаспоры Армении, правительство одно за другим принимает решения для облегчения въезда и пребывания армян из Сирии в Армении. Продолжают оставаться приоритетными вопросы обеспечения работой по специальности части сирийских армян, а также вопрос квартирной платы.
Часть прибывших в Армению армян из Сирии имеет свободный капитал, а другая часть – желание начать бизнес, делать инвестиции.
По инициативе Министерства Диаспоры Армении, при поддержке Министерств экономики и сельского хозяйства, а также Армянского агентства развития, Центра программ развития малых и средних предприятий приглашаются продолжительные совещания, целью которых является осведомление сирийских армян, выразивших готовность делать инвестиции, о бизнес атмосфере в Армении и особенностях экономико-правового законодательства.
Состоявшиеся е Сирии предприниматели по предложению Министерства Диаспоры посетили расположенный в Новой Едессии винно-коньячный комбинат ООО «АрмАс». Директор «АрмАса» Армен Асланян рассказал сирийским предпринимателям, что после 20 лет отсутствия 6 лет назад он вернулся на родину, купил участок земли в размере 180 гектаров и с помощью итальянских специалистов построил комбинат, занимающий 4000 кв. метров территории, разбил виноградник и фруктовый сад.
Сирийцы армянского происхождения побывали на предприятии, ознакомились со всем процессом производства, с технологиями, поставили подписи на винной бочке с надписью от министра Диаспоры Армении Грануш Акопян «Мир армянам Алеппо», побывали в садах.
Затем состоялся обмен мнениями о законодательстве экономической сферы, о налоговой и таможенной политике Армении. Предприниматели были информированы о том, что при импорте оборудования организации дана возможность освободиться от уплаты  НДС в установленном порядке. Присутствующие поговорили о рисках, а также существующих проблемах сельскохозяйственной сферы. Директор «АрмАса» своим примером подчеркнул, что государство поддерживает инвестиции в сфере сельского хозяйства, виноделия и коньячного дела, являющихся приоритетными направлениями в программах правительства.
В завершении встречи сирийские предприниматели армянского происхождения поделились своими мнениями, отметив, что встреча была полезной с точки зрения ориентации в реализации их ближайших инвестиционных программ.