Ղրիմի ադրբեջանական համայնքը պահանջում է պատասխանատվության ենթարկել Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավոր Ֆյոդոր Նեգոյին, ով վիրավորել է ադրբեջանցիներին ու վրացիներին:
Նրա հայտարարությունը հնչել է դեկտեմբերի 6-ին, մամուլի ասուլիսում: «Տեսեք, որ մեր շուկաներում առեւտուր են անում ադրբեջանցիներն ու վրացիները. դա մեր պետության քաղցկեղային ուռուցքն է: Ռուսաստանը նրանց վռնդել է եւ նրանք տեղավորվել են Ուկրաինայում»,-հայտարարել է պատգամավորը, գրում է «Խերսոնյան լուրեր» պարբերականը:
Vesti.az-ի փոխանցմամբ, այդ արտահայտությունը վրդովմունք է առաջացրել Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպանատանը: Դիվանագիտական ներկայացուցչությունը «պատգամավորի վարքը դատապարտող դիմում է պատրաստում՝ ուղղված երկրի տարբեր ատյաններին»: Ուկրաինայի ադրբեջանցիների կոնգրեսում խոստացել են խիստ արձագանքել վիրավորանքին, նշելով, որ պատգամավորի կողմից նման արտահայտություններն անթույլատրելի են:
Ուկրաինայի ադրբեջանցիների կոնգրեսը մտադիր է պատգամավորից ճշտել, թե ինչն է նրան դրդել նման այլատյաց հայտարարություն անել, ինչպես նաեւ պահանջել հանդես գալ հրապարակային հերքմամբ, եթե լրատվամիջոցները խեղաթյուրել են նրա խոսքը, կամ էլ ներողություն խնդրել ադրբեջանցիներից:
Lenta.ru-ի փոխանցմամբ, Ֆյոդոր Նեգոյը «Նեժդաննի» գյուղատնտեսական մեծածախ շուկայի գլխավոր տնօրենն է: Այդ շուկան մրցակցում է Խերսոնի կենտրոնական շուկայի հետ, որը գլխավորում է ադրբեջանցի Նուրադդին Յուսիֆովը:

Азербайджанская община Крыма требует привлечь к ответственности депутата Верховной Рады Украины Федора Негоя, который оскорбил азербайджанцев и грузин.
Заявление Негоя прозвучало на пресс-конференции 6 декабря. «Вы посмотрите, у нас на рынках торгуют азербайджанцы, грузины - это раковая опухоль нашего государства. Россия их выгнала, они пригрелись у нас на Украине» - заявил депутат, пишет издание «Херсонские вести».
По данным Vesti.Az, это высказывание вызвало возмущение в посольстве Азербайджана на Украине. Дипмиссия «готовит осуждающие поведение депутата обращения в различные инстанции страны». В конгрессе азербайджанцев Украины (КАУ) также пообещали жестко отреагировать на оскорбление, отметив, что подобные высказывания из уст депутата недопустимы.
Конгресс азербайджанцев Украины намерен уточнить у Федора Негоя, что подвигло его на столь ксенофобское высказывание, а также потребовать от него выступить с публичным опровержением, в случае, если СМИ переврали его слова, либо принести азербайджанцам публичные извинения.
Кроме того, заявлением Негоя заинтересовался член фракции Партии регионов в Верховной Раде Александр Фельдман. 10 декабря он подал жалобу в Генпрокуратуру Украины с требованием «разобраться с ксенофобскими высказываниями депутата».
Как отмечает «Лента.Ру», Федор Негой - мажоритарщик-самовыдвиженец. Негой является генеральным директором сельскохозяйственного оптового рынка «Нежданный» (находится в селе Великие Копани, в 30 километрах от Херсона). Этот рынок якобы конкурирует с центральным рынком Херсона, который возглавляет азербайджанец Нураддин Юсифов. Газета «Херсонские вести» утверждает, что ранее Юсифов занимал пост замминистра внутренних дел Азербайджана.