Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում, այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, տեղի է ունեցել Եղիշե Չարենցի մասին պատմող «Մահվան տեսիլ» գեղարվեստական դրամայի պրեմիերան: Ֆիլմը նկարահանել է «Ազատություն» ռադիոկայանը՝ մեծ բանաստեղծի կնոջ՝ Իզաբելլա Չարենցի հուշերի մոտիվներով:
Այնտեղ նկարագրվում է Չարենցի կյանքի վերջին օրերը, որոնք նա անցկացրել է Երեւանի բանտում, այն դժվարությունների եւ փորձությունների մասին, որոնց միջով ստիպված է եղել անցնել պոետը:
Ֆիլմի գլխավոր դերերում նկարահանվել են Արա Հարությունյանը (Եղիշե Չարենց), Նարինե Գրիգորյանը (Իզաբելլա Չարենց) եւ Տիգրան Մացակյանը (քննիչ): Ֆիլմի պրոդյուսերն ու ռեժիսորը Հրայր Թամրազյանն է, սցենարի հեղինակը՝ Գայանե Դանիելյանը, իսկ օպերատորը՝ Լեւոն Գրիգորյանը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի ներկայացուցիչ Փեյչ Նենադը, ֆիլմից առաջ ունեցած ներածական խոսքում հույս է հայտնել, որ այս նախագիծը հաջող կանցնի եւ աշխատանքի նոր ուղղության սկիզբ կդնի:

On December 14, in the hall of “Moscow” cinema in Yerevan, the premiere of artistic drama about famous Armenian poet Yeghishe Charents “Vision of Death” (“Mahvan tesil”) was held. The film was produced by Radio Liberty based on the memoirs of the great poet’s wife Isabella Charents. It tells about the last days the poet spent in Yerevan prison, difficulties and trials, through which Charents went in his last years.
Ara Harutyunyan (Yeghishe Charents), Narine Grigoryan (Isabella Charents) and Tigran Matsakyan (the investigator) starred in the movie. Producer and director of the film is Harry Tamrazian, script by Gayane Danielian, and the operator is Levon Grigoryan.
The representative of the Radio Liberty Nenad Pejic, during opening remarks prior to showing the film on the big screen, said he hopes that this project will be successful, and will become a new line of work.