Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է համաշխարհային կինոյի լեգենդներից մեկին՝ ֆրանսիացի նշանավոր դերասան Ալեն Դելոնին, ով այսօր Երեւանում ներկա կգտնվի իր մասնակցությամբ նկարահանված «Շնորհավոր Ամանոր, մայրեր» ֆիլմի պրեմիերային:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, թե Սերժ Սարգսյանը ողջունել է հյուրին մեր երկրում, ուրախությամբ նշելով, որ Ալեն Դելոնի ստեղծած կերպարները Հայաստանում եւս մեծ ճանաչում եւ ժողովրդականություն են վայելում, իսկ դարավոր պատմություն եւ մեծ ներուժ ունեցող հայ-ֆրանսիական ջերմ բարեկամական հարաբերությունները շարունակում են վերընթաց զարգանալ:
Ֆրանսիացի անվանի դերասանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ջերմ խոսքերի եւ հյուրընկալության համար, ընդգծել, որ Ֆրանսիայում մշտապես շատ ուշադիր են եղել Հայաստանի նկատմամբ, հարգալից վերաբերմունք ունեն՝ նրա մշակույթի, պատմության նկատմամբ եւ հստակ դիրքորոշում՝ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման հարցում: Նա նշել է, որ հետաքրքրությամբ է հետեւել շուրջ մեկ ամիս առաջ Փարիզում Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպմանը, իսկ անցյալ տարի՝ նաեւ Նիկոլա Սարկոզիի պետական այցին Հայաստան:
Հանրապետության նախագահը հետաքրքրվել է Երեւանում ցուցադրվելիք «Շնորհավոր Ամանոր, մայրեր» ֆիլմով, նշելով, որ հայերի, ինչպես եւ միջերկրյածովյան բոլոր ժողովուրդների համար մայրերի նկատմամբ մշտապես առանձնահատուկ վերաբերմունք է եղել, եւ եթե ֆիլմի հայ ռեժիսորն ու պրոդյուսերը, ամբողջ ստեղծագործական թիմի հետ միասին, ֆիլմը նվիրել են մայրիկներին, ուրեմն այն, իր կարծիքով, արժեքների հավերժության մասին է, իսկ թեման՝ բոլոր ժամանակներում եւ բոլոր սերունդների համար՝ մշտապես արդիական:
Ալեն Դելոնը նշել է, որ չնայած այդ լիրիկական կատակերգության մեջ փոքր մասնակցությանը, ինքն էլ մեծագույն սիրով է խաղացել իր դերը եւ անչափ ուրախ է Հայաստան այցի համար, որտեղ իրեն հաճելիորեն զարմացրել է իր այդքան ճանաչված եւ սիրված լինելը:
Նշանավոր դերասանը սիրով ընդունել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերը՝ կրկին այցելելու Հայաստան եւ ավելի հանգամանորեն ծանոթանալու մեր երկրին, որի մասին բազմիցս լսել է իր հայ ընկերներից:

Президент Армении Серж Саргсян принял 18 декабря всемирно известного французского актера, легенду мирового кино Алена Делона, сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы государства.
Поприветствовав гостя, Саргсян отметил, что в Армении прекрасно знают и любят созданные актером образы. Президент также отметил, что теплые и дружественные армяно-французские отношения переживают новый подъем.
Ален Делон, поблагодарив президента Армении за теплые слова и гостеприимный прием, отметил, что во Франции относятся к Армении, ее культуре, истории с особым уважением, подчеркнув четкую позиции Франции в вопросе признания и осуждения Геноцида армян 1915 года. Он также отметил, что с интересом следил за прошедшей месяц назад встречей президента Франции Франсуа Олланда с Сержем Саргсяном, а в прошлом году - за государственным визитом Николя Саркози в Армению.
Серж Саргсян поинтересовался фильмом «С Новым годом, мамы», премьера которого ожидается в Ереване, отметив, что для армян, как и всех народов Средиземноморья, характерно особое отношение к матери и, если армянский режиссер и продюсер этого фильма посвятил свой фильм матерям, то это свидетельствует о вечных ценностях, эта тема актуальна и современна во все времена и для всех народов.
Ален Делон также отметил, что, несмотря на свое эпизодическое участие в этой лирической комедии, он с удовольствием играл свою роль и очень рад своему визиту в Армению, где его приятно удивили признание и любовь к нему. Актер с радостью принял приглашение Сержа Саргсяна вновь посетить Армению и лучше ознакомиться со страной, о которой он столько слышал от своих армянских друзей.