Մեքսիկացի հնագետները երկրի արեւմտյան Սոնորա նահանգում պեղումների ժամանակ հետաքրքիր գերեզմանոց են գտել: Շուրջ 1000 տարեկան գերեզմանոցում 25 մարդու մնացորդներ են եղել՝ չափից դուրս դեֆորմացված գանգերով: Նրանք ավելի շատ ոչ թե մարդկանց են հիշեցրել, այլ «Օտարը» ֆիլմի պերսոնաժներին: Շատ կմախքների մոտ վնասված են եղել նաեւ ատամները:
Ինչպես գրում է Daily Mail-ը, գիտահետազոտական նախագծի տնօրեն Քրիստինա Գարսիա Մորենոն ենթադրել է, որ «մեզոամերիկյան մշակույթում գանգի դեֆորմացումն, ամենայն հավանականությամբ, օգտագործվել է, որպեսզի տարբերեն սոցիալական մի խումբը մյուսից եւ ծիսական նպատակներով»:
Ինչ վերաբերում է ատամների վնասվածքներին, դրանք, տեսության համաձայն, վնասվել են կենդանության օրոք, երբ նրանք դեռ դեռահասներ են եղել: «Ատամները վնասելը համարվել է դեռահասության շրջանի արարողակարգ»,-ասել է Մորենոն, հաղորդում է Utro.ru-ն:
Հնագետի ներկայացմամբ՝ պատմական աղբյուրների համաձայն, գերեզմանոցի վայրը պետք է որ պատկանելիս լիներ պիմաս ցեղի հնդկացիներին:

Мексиканские археологи обнаружили интересное захоронение в штате Сонора, на западе страны. В могильнике, которому около тысячи лет, находились останки 25 человек с сильно деформированными черепами. Они больше похожи не на людей, а на главных персонажей фильма «Чужой». Также у многих скелетов оказались повреждены зубы.
Как пишет Daily Mail, директор научно-исследовательского проекта Кристина Гарсия Морено предположила, что «деформация черепа в мезоамериканской культуре, по всей видимости, использовалась, чтобы отличить представителей одной социальной группы от другой и в ритуальных целях».
Что касается повреждений зубов, они, согласно теории, были сделаны при жизни усопших, когда те были еще подростками. «Стоматологическое повреждение рассматривалось как обряд посвящения в подростковом возрасте», – пояснила Морено, пишет «Утро.Ру».
Археолог рассказала, что подобные могильники раньше не находили не только в Мексике, но и на юго-западе США. По словам Морено, согласно историческим источникам, место, где обнаружили захоронение, должно было принадлежать индейцам из племени пимас.