Ռուսաստանի Պետդուման «Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների իրավունքների խախտմանը մասնակից անձանց վրա ազդելու միջոցների մասին» օրենքում (որը հայտնի է նաեւ որպես «Դիմա Յակովլեւի օրենք») փոփոխություն է կատարել, ըստ որի՝ ԱՄՆ քաղաքացիներին արգելվում է որդեգրել ռուս որբերին:
Փոփոխությունն ընդունվել է դեկտեմբերի 19-ին՝ երկրորդ ընթերցմամբ: «Դեմ» են քվեարկել 350 խորհրդարանականներից միայն 17-ը (գրեթե բոլոր «դեմ» քվեարկողները «Սպրավեդլիվայա Ռոսիա» խմբակցության անդամներ են եղել):
Բացի դրանից՝ նաեւ այլ փոփոխություն է ընդունվել, ըստ որի դադարեցվում է ՌԴ-ում այն բոլոր քաղաքական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների գործունեությունը, որոնք ֆինանսավորվում են ԱՄՆ-ից: Նաեւ ռուս-ամերիկյան երկքաղաքացիություն ունեցող ռուսներին արգելվել է լինել ՀԿ-ի անդամ կամ նախագահ, հաղորդում է rbc-ն:
Պատգամավորները նաեւ փոփոխություն են ընդունել, որով ԱՄՆ-ի քաղաքացիների նկատմամբ օրենքի գործողությունները չեն սահմանափակում, այլ տարածվում են ռուսների իրավունքները խախտողների վրա՝ անկախ քաղաքացիությունից:
«Դիմա Յակովլեւի օրենքի» վերջնական քննարկումը նախատեսված է ուրբաթ՝ դեկտեմբերի 21-ին: Օրենքի ընդունման դեպքում ամերիկացիների կողմից ռուս որբերի որդեգրման արգելքը կարող է ուժի մեջ մտնել արդեն 2013թ. հունվարի 1-ից:

Госдума России приняла поправку к закону «О мерах воздействия на лиц, причастных к нарушению прав граждан Российской Федерации» (также известный как «закон Димы Яковлева»), согласно которой американским гражданам запрещается усыновлять российских сирот.
Поправка были принята на рассмотрении «закона Димы Яковлева» во втором чтении 19 декабря. «Против» проголосовали только 17 человек из 350 парламентариев (почти все проголосовавшие против поправок были членами фракции «Справедливая Россия»).
Кроме того, принята и другая поправка к закону, согласно которой деятельность всех политических некоммерческих организаций в РФ, получающих финансирование из США, запрещается. Также россиянам, имеющим двойное российско-американское гражданство, запрещено быть членами или руководителями НКО, передает РБК.
Депутаты также приняли поправку, которая не ограничивает действие закона гражданами США, а распространяет его на всех, кто нарушает права россиян, вне зависимости от их гражданства.
Окончательное рассмотрение «закона Димы Яковлева» (названного в честь двухлетнего российского ребенка, усыновленного родителями-американцами и погибшего в США) намечено на пятницу, 21 декабря. В случае принятия закона в третьем и окончательном чтении, запрет усыновления российских сирот американцами может вступить в силу уже с 1 января 2013 г.