NEWS.am-ը զրուցել է Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Զդիսլավ Ռաչինկիի հետ:
Պարոն դեսպան, Ձեր կարծիքով, Հայաստանն ու Լեհաստանն օգտագործե՞լ են ողջ ներուժը՝ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար, թե՞ կարող էին ավելիին հասնել:
«Կարող էին ավելիին հասնել» ձեւակերպումը մի փոքր մաքսիմալիստական է հնչում: Եթե ձեռք է բերվել փոխհարաբերությունների որոշակի մակարդակ, նշանակում է, դա էր իրատեսական եւ հնարավոր մակարդակը: Պետք է նայել ճշմարտության աչքերին, հաշվի առնել երկու երկրների միջեւ աշխարհագրական հեռավորությունը: Բայց ես կասեի, որ քաղաքական առումով Լեհաստանի եւ Հայաստանի հարաբերությունները զգալիորեն ավելի հարուստ, բազմակողմանի են, քան՝ Հայաստանի հարաբերությունները ԵՄ նույն մասշտաբի որեւէ այլ երկրի հետ, ասենք Հայաստանի եւ Իսպանիայի միջեւ:
Ես մեր երկրների փոխհարաբերությունների մակարդակը համարում են որպես հասուն վստահելի գործընկերություն, որի դեպքում երկու կողմերն էլ, ամբողջությամբ գիտակցում են իրականությունը, իրենց հնարավորությունները եւ գոյություն ունեցող սահմանափակումները: Միաժամանակ, վերջին 3 տարում հայ-լեհական հարաբերությունները խորացել են, բարձրացել է երկխոսության ինտենսիվությունը: Կարծում եմ, որ մեր հարաբերությունների 20-ամյա պատմության ընթացքում աննախադեպ առաջընթաց է արձանագրվել:
Ցանկացած հարաբերության հիմքում ընկած է տնտեսությունը: Ինչպիսի՞ն են Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը եւ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարային ուղղությունները:
Մամուլում սովորաբար տնտեսական հարաբերությունները նկարագրելու համար նշում են ապրանքաշրջանառության ծավալները: Ներկայումս դա այդքան էլ արդարացված չէ: Որպես օրինակ ասեմ, որ Լեհաստանն այժմ ավելի շատ մեքենա է արտահանում Գերմանիա, քան՝ ներմուծում է եւ դա միայն նրա շնորհիվ, որ Լեհաստանում գտնվում են խոշոր ավտոմոբիլային կոնցեռններ, որոնք արտադրում են այդ մեքենաները: Այսօր ապրանքների ազգային բրենդը շատ կասկածելի է: Հայաստանի դեպքում` հաշվի առնելով ձեր երկրի աշխարհագրական հեռավորությունն ու տնտեսական հստակ մեկուսացումը, Լեհաստանի տարածքում արտադրվող ապրանքներն այստեղ են հասնում միայն երրորդ երկրի` Ուկրաինայի, Բելառուսի, Ռուսաստանի եւ նույնիսկ Թուրքիայի միջոցով: Սա փոխհարաբերություններ ստեղծելու մի ձեւ է: Լեհաստանն իր Արեւելքի գործընկերների հետ հարաբերություններում ապրանքաշրջանառության մեծացման համար այնքան նպատակադրված չէ, որքան պետության զարգացմանը խթանող ներդրումներ անելու համար:
Օրինակ` մինչ այժմ հայկական անձնագրերն արտադրել է ֆրանսիական ընկերությունը: Այն ընդամենը գրքույքներ է արտադրել, բերել Հայաստան եւ վաճառել է: Հիմա դրանով զբաղվում է լեհական ընկերությունը: Ի տարբերություն նախկին ընկերության, այն Հայաստան է բերել գույքի ողջ հավաքածուն, ինչը հնարավորություն է տալիս հայկական կողմին զարգացնել իր ընդունակությունները` ոչ միայն սովորական գրքույկներ արտադրել, այլ տվյալներ կուտակել եւ դրանք մշակել: Ներկայումս բանակցություններ են ընթանում` մեկ միասնական ձեռնարկատիրություն սեղծելու ուղղությամբ: Չեմ կարող բացահայտել դրա բնույթը, միայն կնշեմ, որ այն եւս ոչ միայն կվաճառի իր արտադրանքը, այլ նաեւ կարտադրվի այստեղ: Դա կապահովի ոչ միայն աշխատատեղեր, այլ` մարդիկ կյուրացնեն նոր տեխնոլոգիաներ: Երկու կողմերի` պայմանավորվածության կատարման ձեւից կախված կլինի ոչ միայն մեր ներդրումների ապագան, այլ ընդհանուր եվրոպական ներդրումները: Խոսքը նրա մասին է, թե ինչքան է գործընկերն արժանի վստահության: Տանգոյի համար երկու հոգի են պետք: Որպեսզի ինչ-որ բան ստացվի, անհրաժեշտ է երկու կողմերի համագործակցությունը: Երրորդը դա այն է, որ իմ երկիրը, որպես ԵՄ անդամն պետություն, համագործակցման բնագավառում անում է ամեն բան, որ Հյաստանի օրենսդրությունը համապատասխանի եվրոպական չափանիշներին: Եթե խոսենք օրինակով` սերը թող մնա սեր, բայց ամուսնանալուց պետք է իմանալ պայմանները: Նախ անհրաժեշտ է խոսել մեկ լեզվով: Օրենսդրության համապատասխանությունը գալիս է տարբեր զանգվածային նախագծերի միջոցով: Սա հետագա տնտեսական համագործակցման համար իրավական հիմք է ստեղծում` ազատ առեւտրի գոտիների խորացմամբ:
Որքանո՞վ է հեռանկարային պաշտպանական ոլորտում Հայաստանի եւ Լեհաստանի համագործակցությունը։
Մեղքս ինչ թաքցնեմ, Հայաստանը կոնֆլիկտային իրավիճակում է, ես նկատի ունեմ Ադրբեջանի հետ չկարգավորված հարցերը։ Լեհաստանը կդառնա վերջին երկիրը, որն ինչ-որ կերպ կնպաստի լարվածության աճին։ Բոլորս գիտենք, որ եթե հակամարտող երկրները լրացուցիչ սպառազինություն են գնում, դա նպաստում է լարվածության աճին։ Լեհաստանը հակամարտող կողմերից ոչ մեկին ռազմական տեխնիկա չի մատակարարել եւ չի մատակարարի։ Դա՝ միանշանակ»
Բայց եթե խոսենք համագործակցության մասին ընդհանրապես, ապա այն կա. ուսուցում, ՆԱՏՕ-ի օրինակով չափանիշների «հավասարեցում», փոխգործակցություն խաղաղարարական գործունեության ոլորտում, չէ՞ որ հայկական անձնակազմը Իրաքում գործում է լեհական դիվիզիայի կազմում։ Համագործակցության համար տանկեր վաճառելու կարիք չկա։ Հայկական կողմը որոշակի հետաքրքրություն է ցուցաբերում հակաօդային պաշտպանության ոլորտում, խոսքը զենիթահրթիռային «Գրոմ» համակարգերի մասին է։ Բայց մենք դրանք տարածաշրջան չենք մատակարարի։ Հայկական կողմը լիակատար ըմբռնումով է մոտենում դրան։ Այստեղ տարաձայնություններ չկան։ Իրավապահ մարմինների ոլորտում եւս զարգանում է համագործակցությունը։ ԵԱՀԿ-ն մեծ նախագիծ է ֆինանսավորել, որի շրջանակում լեհ գործընկերների հետ փորձի փոխանակում է կատարվել։
Ինչպե՞ս է Լեհաստանը գնահատում Արեւելյան գործընկերության ծրագրի ընթացքն ու Հայաստանի գործողությունները` լինելով ծրագրի նախաձեռնողներից մեկը:
-Դեկտեմբերի սկզբին կայացավ միանգամեց երեք երկրների` Լեհաստանի, Շվեդիայի եւ Բուլղարիայի արտգործնախարարների ոչ սովորական այցը: Կարծում եմ, մամուլում ըստ արժանվույն չգնահատեցին այդ այցի նշանակությունը եւ դրա հնարավոր հետեւանքները Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ: Քանի որ ԵՄ-ն դա միայն Բրյուսելի հանձնաժողովը չէ: Դա 28 երկիր է, որոնք իրենց լիազորությունների մի մասը պատվիրակել են Բրյուսելին եւ որոնք են որոշում, ինչպիսի քաղաքականություն պետք է իրականացնի Եվրամիությունը: Ժամանակին Լեհաստանն ու Շվեդիան հանդես եկան Արեւելյան գործընկերության` որպես Արեւելյան Եվրոպայի, այդ թվում` Հարավային Կովկասի երկրների, արդիականացման եւ բարեփոխումների ծրագրի առաջարկով` աջակցելու համար այդ երկրներում իրավական, քաղաքական, տնտեսական կանոնների հաստատմանը` այդ երկրները ԵՄ-ին մոտեցնելու համար: Դա ճանապարհ է, որն ունի իր առաջնահերթություններն ու կանոնները, սակայն չկա որոշակի վերջնական կետ: Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ Եվրոպայում կան շատ զարգացած եւ հարուստ երկրներ, ինչպես, օրինակ, Շվեյցարիան եւ Նորվեգիան, որոնք կազմում են Եվրոպայի մշակութային, տնտեսական, իրավական անքակտելի մասը, մտնում են Շենգենի մեջ, սակայն ԵՄ անդամ չեն:
Այսինքն, պարտադիր չէ լինել ԵՄ անդամ` մասնակցելու համար նրա գործունեությանը: Օպտիմալ կլինի, եթե Արեւելյան գործընկերության ծրագրի անդամներն իրենց առջեւ նպատակ դնեն ապագայում ԵՄ լիարժեք ինտեգրացիան: Պաշտոնապես Արեւելյան գործընկերության ծրագիրը մեկնարկել է 2009թ-ին, սակայն նախաձեռնությունը եղել է 2001թ. սկզբից: Մեր գաղափարն այն էր, որ չպետք է մոռանալ մեր արեւելյան հարեւանների մասին: Քանի որ ի տարբերություն մեր հարավային հարեւանների, արեւելյանները ԵՄ-ի եվրոպական հարեւաններն են: Կա փոքրիկ, սակայն էական տարբերություն: Դա այլ որակ է, այլ հեռանկարներ, այլ հնարավորություններ:
Ինչով կավարտվի նախաձեռնությունը, ոչ ոք չգիտի: Սակայն ես վստահ եմ, որ ինքներս ենք կերտում պատմությունը: Եթե 90-ականների սկզբին, որոնք ծանր էին մեր երկրի համար (իհարկե, ոչ այնքան, որքան Հայաստանում), ինչ-որ մեկը փորձեր համոզեր, որ Լեհաստանը ԵՄ անդամ կդառնա, նրա համար հավանաբար շտապօգնության մեքենա կկանչեին: Սակայն երազանքն իրականություն դարձավ: Քաղաքականությունը գեղացիկ երազելու, հեռուն մտածելու կարողություն է: Այս ծրագիրն իդեալակա՞ն է: Իդեալական որոշումներ չեն լինեւմ: Սակայն դա առավելագույնն է, ինչ Եվրոպան այսօր կարող է առաջարկել: Երբեմն խոսվում է ֆինանսական բաղադրիչի մասին: Սակայն հարցը ոչ միայն գումարների փոխանցման մեջ է, այլ գաղափարների, որոշումների փոխանցման: Եթե բնակչության շնչով հաշվարկենք, թե որքան է Հայաստանն ստանում Եվրոպայից, դա ճիշտ նույնքան է, որքան ստանում էր Լեհաստանը մինչեւ ԵՄ-ին անդամակցելը: Մենք հսկայական գումարներ չենք ստացել: Կարեւոր է դրանց նպատակաուղղված օգտագործումը: Գումարներն ուղղվել էին ոչ թե ապրելուն, այլ ինչ- որ բան փոխելուն: Պետք է ունենալ կամք, վճռականություն, տեսլական` ուր ենք ձգտում եւ ինչ ենք ցանկանում: Ընդհանուր առմամբ, ինձ թվում է, 2,5 տարվա աշխատանքից հետո գոհացուցիչ արդյունքներ կլինեն: Կարեւոր նշանակություն ունի տարին` մինչեւ Վիլնյուսի գագաթնաժողովը: Այն կամփոփի, ինչ մենք ունենք: Դեկտեմբերի 17-ին Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ ստորագրվել է արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման համաձայնագիր: Շատ լավ են ընթանում բանակցություններն ասոցացման փաստաթղթղի վրա, բանակցությունների երեք փուլ է տեղի ունեցել ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ: Այս բոլորը միասին կազմում են ասոցացված անդամության փաթեթը: Օպտիմալը, ինչին կարող է Հայաստանը հասնել հիմա, դա բոլոր թվարկվածն է` հանած պաշտոնական անդամությունը:
Հարցը վերաբերում է հարավային հարեւաններից մեկին: Որքանո՞վ է եվրոպական չափանիշներին համապատասխանում Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակման քաղաքականությունը:
-Առաջին հերթին կարեւոր է հիշել, որ Թուրքիան ԵՄ անդամ չէ: Նա ՆԱՏՕ-ի անդամ է, եւ մենք լավ հարաբերություններ ունենք ինչրպես Անկարայի, այնպես էլ Երեւանի հետ: Մենք կցանկանայինք ինչ-որ կերպ նպաստել հարաբերությունների կարգավորմանը, սակայն այստեղ լրացուցիչ միջնորդները միայն խանագարում են: Հարցը քաղաքականացված է Թուրքիայում, դա կապված է նաեւ Ադրբեջանի հարաբերությունների հետ: Համոզված եմ, որ Եվրոպայում ցանկացած փակ սահման պարզապես անհեթեթ է: Ես ինքս դեմ եմ կոշտ վիրզային ռեժիմին. սահմանները պետք է լինեն մի վայր, որտեղ մարդիկ հանդիպում են, ոչ թե մարդկանց բաժանման վայր: Մյուս կողմից ես Թուրքիային այլ կերպ եմ նայում, քան շատ իմ հայկական ընկերներ: Չնայած ծանր, դրամատիկ անցյալին, կարծում եմ, Թուրքիան Հայաստանի համար մեծ շանս է: Պետք է Թուրքիային դիտել որպես 80 միլիոնանոց շուկա: Որքան ապրանք կարելի է վաճառել, ինչպես կարելի է ծավալվել այդ շուկայում:
Չնայած ցանկացած համեմատություն ճիշտ չէ, բայց երբ Լեհաստանը մտավ ԵՄ, գտնվեցին կուսակցություններ, որոնք ասում էին, թե ամեն ինչ վատ կլինի, գերմանացիները կգան ու ամեն ինչ կգնեն, Լեհաստանի անկախությունը կավարտվի: Սակայն շուտով պարզվեց, որ ավելի շատ լեհերն են տներ գնում Գերմանիայում, քան հակառակը, մի քանի գերմանական ընկերություններ փակվեցին, քանի որ լեհական ապրանքը, պարզվեց, ավելի մրցունակ է: Դժվար իրավիճակներում մարտահարվերը կարել է դիտել որպես հնարավորություն. քաղաքականության արվեստն այն է, թե ինչպես անեծքը փոխել օրհնանքի եւ բարեկեցության: Միաժամանակ, չնայած փակ սահմաններին, երկրների միջեւ շփումներ կան, իսկ ապրանքաշրջանառության ծավալը նշանակալի է: Դա վկայում է իրավիճակի ողջ անհեթեթության մասին: Հուսով եմ, երկու երկրների տնտեսական հետաքրքրվածությունը հարցը լուծման կհանգեցնի: Սակայն ցանկանում են կրկին ընդգծել, որ ցանկացած փակ սահման նորմալ չէ:
Հայաստանում բնակվում է փոքր լեհական համայնք, Լեհաստանում` շատ խոշոր հայ համայնք: Արդյոք համայնքներն ինչ-որ խնդիրներ ունեն:
Հայաստանում լեհական համայնքը, իրոք փոքր է` 200-300 մարդ: Նրանց մի մասը կազմում են Հայաստան եկած էթնիկ լեհերի ժառանգորդները, ինչպես նաեւ հայերի հետ ամուսնացած լեհուհիները, կա նաեւ հայերի խումբ, որն ուղղակի հմայում է Լեհաստանին: Լեհաստանում հայերին դժվար է հաշվել, քանի որ ոչ բոլորն են ուզում հաշվառվել. մոտավորապես 30-40 հազար: Սա նորագույն ներգաղթյալներն են: Լեհաստանով են անցել ավելի շատ Հայաստանի քաղաքացիներ, երբ նրանց հայրենիքը դժվար կացության մեջ էր: Քանի որ այդ ժամանակ Լեհաստանն ինքն իր տնտեսական ծրագրով գրավիչ չէր, հայերի մի մասը վերագաղթել է: Լեհաստանն օտարերկրացու համար դժվար երկիր է, ինչպես եւ Հայաստանը` մոնոէթնիկ եւ մոնոկրոնական: Բոլոր լեհերը կաթոլիկ են եւ բոլորն էլ խոսում են լեհերեն: Պատկերացրեք` ինչքան դժվար է: Ինչ վերաբերում է լեհերի բարեհամբույր վերաբերմունքին հայերի հանդեպ` դա հարաբերական է, ինչպես ուրիշ զգացմունքները, բայց լեհերը հայերի, վրացիների եւ ֆրանսիացիների հանդեպ հատուկ բարեհամբույր վերաբերմունք ունեն: Լեհաստանում հայերը ճանաչվել են ազգային փոքրամասնություններ:
Ամենագլխավորը` հայերը իրավապահ մարմինների համար խնդիրներ չեն առաջացնում: Ինչ էլ որ այնտեղ ասեն, ներգաղթյալի կյանքը քաղցր չէ: Ապրելու հնարավորություններ ստեղծելու համար մարդիկ երբեմն ընտրում են անօրինական ճանապարհներ:Բայց հայերը ծանր հանցագործությունների մեջ նկատելի չեն: Վերջին ժամանակներս ավելի շատ հայեր են որոշել մնալ Լեհաստանում` մշտական բնակության համար: Մենք ուրախ ենք, բարի գալուստ:

The Armenian News-NEWS.am presents the interview of the Ambassador of Poland to Armenia Zdzislaw Raczynski.
Do you think that Armenia and Poland use all the potential for the development of bilateral relations? Or could they have done better?
The phrase “could do better” sounds somewhat maximalist. If a certain level of relationship is set, it was the real and attainable one. We must face the truth, to take into account the geographical distance between countries. But I would say that, in political terms, relations between Poland and Armenia are richer, multi-faceted, compared to Armenia’s relations with any other EU country on this level. I define the level of our relations as a mature trusting partnership in which both parties are fully aware of the reality, the opportunities, and the constraints. At the same time, during the past 3 years, relations between Poland and Armenia deepened, the intensity of the dialogue increased. Overall, I think that an unprecedented progress of relationships has been registered in the 20-year-long history of our relationship.
The basis of any relationship is the economy. What is the trade turnover between Armenia and Poland, and prospects for development of relations?
Usually to illustrate the economic relations between the countries the media notes the turnover. Today it is a little unreasonable. In the case of Armenia, given the geographical distance and a certain economic isolation of your country, the goods produced in the territory of Poland, get here through third countries - Ukraine, Belarus, Russia and even Turkey.
For example, so far Armenian passports have been produced by French company. They just printed the covers, brought to Armenia and sold them. Now a Polish company is going to do it. In contrast to the previous company, it provides Armenia full range of equipment, which gives the opportunity to the Armenian side to develop the abilities, not just print the covers, but to accumulate a database. Currently, there is an idea on the establishment of a joint venture. I cannot reveal its character, but I note that it also will not just sell products, and but will produce them here. It means not only new jobs, people will also have an opportunity to learn new technologies.
How promising is the cooperation between Armenia and Poland in the defense sphere?
I must be honest - Armenia is in a conflict state, I mean the issues with Azerbaijan, of course. Poland will be the last country to do any action that may increase the tension. We all know that if the countries that are involved in a conflict purchase additional weapons, it contribute to the tension. Poland has not delivered and will not deliver military equipment for any conflicting country. However, in terms of cooperation in general, it is the training, the “leveling” of standards modeled by NATO cooperation in the area of peacekeeping, because Armenian contingent in Iraq participated in the Polish division. It is not necessary to sell tanks to be able to cooperate. There is a certain interest from the Armenian side to some developments in the field of defense, which is MANPADS “Thunder.” But we will not deliver them to the region. Armenian party relates to this with full knowledge. There are no differences in opinions.
How does Poland, as one of the initiators of the Eastern Partnership, review the progress of the program and specific actions of Armenia?
In early December the extraordinary visit of three foreign ministers of the three countries - Poland, Sweden and Bulgaria took place. I think the media have underestimated the importance of this visit and its possible implications for relationship between Armenia and the EU. After all, EU is not a Commission in Brussels. EU is 28 countries that have delegated some of their powers to Brussels and who decide what policy EU should conduct. Some time ago, Poland and Sweden have proposed Eastern Partnership as a program to promote the modernization and reform in Eastern Europe, including the South Caucasus, in order to promote the development in these countries, particularly, legal, political, and economic rules that push these countries closer to the EU. It will be optimal if the members of the Eastern Partnership aim for full integration into the EU sometime in the future. Our idea is permanent - not to forget about our eastern neighbors. In contrast to our southern neighbors, who are neighbors of Europe, Eastern countries are European neighbors of EU. There is a small but significant difference. This is a different quality, a different perspective, as well as other opportunities.
If in the early 1990’s, which in my country have been very difficult (though not as terrible as here, as there was an earthquake and a war here), someone would have tried to convince us that Poland will be a member of EU an ambulance would be called for him. But the dream has come true. Politics is the ability to dream marvelously, to think far ahead. Is this program perfect? Perfect solutions do not exist. But this is the most of what Europe today can offer. Sometimes they talk about the financial component. But it is not only a transfer of money - it is a transfer of ideas and solutions. If we convert to per capita the amount which Armenia currently receives from the EU, it is about the same as Poland received prior to the entry into the EU. The money was spent on making changes. We must have the will, determination, and vision to seek what we want. In general, I think, after 2.5 years of work we can be satisfied. The year left before the summit in Vilnius can be an important one. On December 17 an agreement on visa facilitation between Armenia and the EU was signed. The negotiations on the main document of the Association are in full run, the three rounds of talks on free trade have been held. Altogether it is a package of associated membership. Best that can be achieved in Armenia now is all of the above, except for the formal membership.
This question concerns one of the southern neighbors. How much does the policy pursued by Turkey concerning Armenia’s blockade correspond to European standards?
First, it is important to remember that Turkey is not an EU member. It is a member of NATO, and we have very good relations with both Ankara and Yerevan. We would like to somehow contribute to the normalization of relations, but here additional mediators will only interfere. Turkey politicized the issue, as it is also connected to the relations with Azerbaijan. I am sure that any border closure in Europe now is absurd. I myself am against hard visa regimes; borders should be a place where people meet, and not a place that separate people. On the other hand, I look at Turkey differently than many of my Armenian friends. Despite the difficult and dramatic past, I think that Turkey is a great chance for Armenia. You should look at Turkey’s 80 million market. At the same time, despite the closed border, contacts between the two countries exist, and the turnover is significant. This shows the absurdity of the situation. Why transport goods from [Armenian] Gyumri to [Turkey’s] Kars through Georgia, if directly it is only 80 km. I hope that the economic interest of both parties will solve the issue. But I want to emphasize again - any closed border is abnormal.
A small Polish community lives in Armenia, a fairly large Armenian community lives in Poland. Do the communities experience any problem?
The Polish community in Armenia is indeed small, only about 200-300 people. Some of them are ethnic Polish, whose descendants moved to Armenia, as well as polish women, married to the Armenians. There is a group of Armenians who are just very sympathetic to Poland. The number of Armenians in Poland is difficult to calculate, because not everyone wants to be counted, it is about 30-40 thousand. This is the latest migration.
Poland is quite a complicated country for a foreigner; just like Armenia, it is mono-ethnic and mono-religious. Polish people have special sympathy for Armenians, Georgians and French. Armenians in Poland are a legally recognized minority. Recently, more Armenians decided to set up permanent residence in Poland. We are glad, you are welcome.