ԱԺ Հայ ազգային կոնգրեսի խմբակցության պատգամավոր, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ Հրանտ Բագրատյանը մտադիր է առաջադրվել փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին: Այս մասին նա գրել է «Ֆեյսբուքի» իր էջում:
«Այսօր դեկտեմբերի 20-ն է։ Բոլորը դիմում են «Ազատություն» կուսակցությանը՝ գալիք համագումարի առնչությամբ։ Համագումարը տեղի կունենա դեկտեմբերի 24-ին` ժամը 12։00, Եզնիկ Կողբացի 69 հասցեում գտնվող խուլ եւ համրերի պալատում։ Մեր դելեգատները հարցնում են օրակարգի մասով (ոմանք գալու են հեռավոր շրջաններից)։ Օրակարգում, այո, կա ինձ որպես ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրելու հարցը։ Ուստի բոլոր դելեգատներին խնդրում եմ պարտաճանաչ մասնակցել։ Գտնում եմ, որ առաջիկա ընտրություններում ազատական գաղափարախոսությամբ թեկնածուի ներկայությունը պարտադիր է։ Միաժամանակ տեղյակ եմ պահում, որ եթե Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն առաջադրվի, ապա ես, ի վերջո, կհանեմ թեկնածությունս (եթե առաջադրված լինեմ)։
Խնդրում եմ նկատի ունենալ, որ ես ՀԱԿ կողմից չեմ առաջադրվում։ Ավելին, այս ընթացքում ես միառժամանակ դադարեցնում եմ ակտիվ համագործակցությունս ՀԱԿ քաղաքական խորհրդի հետ՝ նրանցից որեւիցե մեկին կաշկանդած չլինելու համար»:
Ի դեպ, «Ֆեյսբուքի» իր էջում կատարած գրառումը մեզ հետ զրույցում վերահաստատել է անձամբ Հրանտ Բագրատյանը:

Депутат парламента от оппозиционного Армянского национального конгресса, председатель партии «Свобода», бывший премьер-министр времен правления Левона Тер-Петросяна Грант Багратян намерен баллотироваться в президенты. Об этом он написал на своей страничке в социальной сети «Facebook».
«Сегодня 20 декабря. Все обращаются к партии «Свобода» по вопросу предстоящего съезда. Съезд состоится 24 декабря в 12:00 по адресу Езника Кохбаци 69. Наши делегаты интересуются повесткой съезда. Действительно, на повестке вопрос выдвинуть меня кандидатом в президенты Армении. Следовательно, прошу всех делегатов присутствовать. Считаю, что наличие на предстоящих выборах кандидата, представляющего либеральную идеологию, обязательно. Одновременно сообщаю, что если будет баллотироваться Левон Тер-Петросян, то я, в конечном итоге, сниму свою кандидатуру.
Прошу иметь в виду, что я не баллотируюсь от Армянского национального конгресса. Более того, в этого момента я временно приостанавливаю свое активное сотрудничество с Политсоветом  АНК, чтобы контакты с кем-либо из его членов не стесняли их действия», - отметил Багратян.