ՀՀՇ 17-րդ համագումարում, արդեն ավանդույթի համաձայն, համագումարի պատվիրակի մանդատ է ստացել նաեւ միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող նախկին ՆԳ նախարար Վանո Սիրադեղյանը:
ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը նշել է, որ սովորաբար 3-րդ համարը կրող մանդատը տրվում է Վանո Սիրադեղյանին եւ այսօր, այդ ավանդույթը չի խախտվելու:
«Թեեւ վանո Սիրադեղյանը բացակայում է, սակայն համագումարին ներկա է նրա որդին եւ մի քանի այլ Սիրադեղյաններ»,-նշել է Արամ Մանուկյանը:
Նույնպես ավանդույթի համաձայն, 1-ին համարի մանդատը հանձնվել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, 2-րդ համարի մանդատը՝ Բաբկեն Արարքցյանին:
Իր ելությում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նշել է, որ միշտ եղել է ՀՀՇ անդամ, երբեք կուսակցություն չի փոխել եւ այսուհետ եւս մտադիր չէ նման բան անել:

Традиция вручения мандата делегата съезда под номером 3 находящемуся в международном розыске экс-главе МВД Армении Вано Сирадегяну продолжилась и на 17-ом съезде Армянского общенародного движения.
Председатель правления АОД Арам Манукян отметил, что обычно мандат под номером 3 вручается Вано Сирадегяну. И сегодня, по его словам, данная традиция нарушена не будет. «Хотя Вано Сирадегян отсутствует, однако на съезде присутствуют его сын и несколько других Сирадегянов», - отметил Арам Манукян.
Не нарушая традицию, мандат под номером 1 был вручен первому президенту Армении, главе Армянского национального Конгресса Левону Тер-Петросяну, под номером 2 – Бабкену Араркцяну.
В своей речи Левон Тер- Петросян отметил, что всегда был членом АОД, никогда не менял партии и не намерен это делать.