Ամանորյա բուռն նախապատրաստությունները ընթացքի մեջ են, եւ մինչ հայերի մի մասը գնումների վերջին շտրիխներ են ավելացնում, մյուսները ճամպրուկներն են դասավորում` արտերկիր կամ Հայաստանում որեւէ տեղ մեկնելու եւ Ամանորն անցկացնելու համար: NEWS.am-ը փոքր հարցում է անցկացրել տուրիստական գործակալությունների շրջանում` փորձելով պարզել, թե այս Ամանորին որտեղ են մեկնում հայերը, ինչ գներ են եւ այլն:
Հայաստանում ամանորյա հանգիստը անցկացնել ցանկացողները հիմնականում գնում են Ծաղկաձոր, Դիլիջան, Աղվերան, Ջերմուկ, Հանքավան եւ այլն: Բոլոր տուրիստական գործակալություններում շեշտեցին, որ Ամանորին տեղեր պետք է պատվիրել դեռեւս օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին, իսկ դեկտեմբերին ազատ տեղեր գրեթե չեն մնացել, եղածներն էլ` բավականին թանկ են:
Տուրգործակալությունների աշխատակիցները նաեւ փաստեցին, որ տարեցտարի Հայաստանում ավելանում է այն մարդկանց թիվը, ովքեր ցանկանում են Ամանորին ինչ-որ տեղ գնալ եւ այն չնշել տանը: Պատճառը պարզ է, նրանք հոգնել են տոներն անցկացնել վազվզոցի մեջ, խոհանոցում, հյուր գնալով ու ընդունելով եւ ցանկանում են վայելել իրենց հանգստյան օրերը: Մեկ ընդհանրություն եւս, բոլոր տուրգործակալություններում նշեցին, որ Ամանորն Հայաստանում անցկացնելու համար դիմողներ արտերկրից դեռ չեն եղել:
«Ռիմա թրավել» տուրիստական գործակալության  տնօրեն Ռիմա Խաչատրյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ հայերի մոտ 70 տոկոսը այս տարի հանգստանում է Հայաստանում: Պետության կողմից հատկացված սոցիալական փաթեթների շնորհիվ մարդիկ օգտվում են տոնական փաթեթներից եւ մեկնում են հանգստանալու հայաստանյան հանգստավայրեր: «Պետական փաթեթները շատ նպաստեցին տուրիզմի զարգացմանը: Այն մարդիկ, ովքեր տարիներով չէին հանգստացել, այդ փաթեթներով հանգստի մեկնեցին եւ հանգստացան»,- ասաց տնօրենը: Հայաստանում մեկ անձի համար 7-օրյա հանգիստը տատանվում է 70-120 հազար դրամի սահմաններում: Այստեղ Ամանորն ու տոն օրերը անցկացնելու առավելությունը ինքնաթիռ չնստելն է, հատկապես` չվերթներից խուսափող անձանց համար, ինչպես նաեւ ժամանակ խնայելը: «Մարդիկ խուսափում են Ամանորը տանը անցկացնել. փախչում են նախապատրաստություններից, քանի որ տոները եւ հանգստյան օրերը ավարտվում են, իսկ իրենք նորից հոգնած աշխատանքի են գնում»,- ասաց Ռիմա Խաչատրյանը:
«Դոլչե» տուրգործակալությունից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ իրենց դիմող Հայաստանում հանգստանալ ցանկացողները հիմնականում մեկնում են Ծաղկաձոր, Աղվերան, 7-օրյա հանգստի ուղեգիր մեկ հոգու համար սկսվում է 100-120 հազար դրամից եւ կարող է հասնել մինչեւ 300-400 հազար դրամ: Նա եւս փաստեց, որ ովքեր չեն ցանկանում տանը Ամանոր նշել, մեկնում են որեւէ տեղ:
«Ալո» տուրգործակալության օպերատոր Սոնա Ալոյանն էլ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ հայաստանյան հանգստավայրերում 2 հոգու համար 7-օրյա հանգիստը կազմում է 300 հազար դրամ, դրա մեջ մտնում է նաեւ Ամանորյա շոու ծրագիրը:
«Դուբայտուր» գործակալության մենեջեր Հերմինեն է նշեց, որ հաճախ Ծաղկաձոր, Դիլիջան, Հանքավան, Ջերմուկ հանգստի մեկնում են ընտանիքներով, մեկ անձի համար 7-օրյա հանգիստը այս վայրերում սկսվում է 130 հազար դրամից:

Активные новогодние приготовления продолжаются, и пока часть армян делает последние покупки, некоторые собирают чемоданы, чтобы поехать за границу или на армянские курорты и там встретить Новый год. Новости Армении – NEWS.am провело небольшой опрос среди туристических агентств, пытаясь выяснить, куда на этот Новый год уезжают армяне, сколько стоят турпакеты и так далее.
Те, кто хочет провести новогодний отдых в Армении, в основном едут в Цахкадзор, Дилижан, Агверан, Джермук, Анкаван. Во всех туристических агентствах подчеркнули, что забронировать места на Новый год нужно еще в августе – сентябре, в декабре же почти не остается свободных мест, а оставшиеся стоят довольно дорого.
Сотрудники турагентств также констатировали тот факт, что из года в год в Армении увеличивается число тех, кто желает куда-то уехать на Новый год и не отмечать его дома. Причина ясна: они устали проводить праздники в беготне, на кухне, идя в гости и принимая гостей, а хотят насладиться отдыхом. Еще одна общая особенность: во всех турагентствах отметили, что из-за границы пока не было желающих провести Новый год в Армении.
Директор туристического агентства «Рима травел» Рима Хачатрян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сказала, что около 70% армян отдыхает в этом году в Армении. Благодаря социальным пакетам, предоставляемым государством, многие едут отдыхать на армянские курорты. «Государственные пакеты сильно способствовали развитию туризма. Люди, которые годами не отдыхали, с помощью этих пакетов поехали отдыхать», – сказала она. Преимущество проведения Нового года и праздничных дней в Армении заключается в том, что не нужно садиться в самолет, особенно тем, кто избегает летать, а также можно сэкономить время. В турагентстве «Дольче» сообщили Новости Армении – NEWS.am, что желающие отдыхать в Армении в основном едут в Цахкадзор, Агверан, стоимость путевки на семидневный отдых на одного человека начинается со 100 - 120 тыс. драмов и может достигать 300 - 400 тыс. драмов (750 – 1000 долл.). Оператор турагентства «Ало» Сона Алоян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила, что семидневный отдых на две персоны на армянских курортах стоит 300 тыс. драмов, в это входит также новогодняя шоу-программа. Менеджер турагентства «Дубайтур» Эрмине отметила, что в Цахкадзор, Дилижан, Анкаван, Джермук зачастую едут семьями, стоимость семидневного отдыха на одного человека в этих местах начинается со 130 тыс. драмов.