Իրանի ռազմածովային ուժերը դեկտեմբերի 28-ից կսկսեն զորավարժություններ անցկացնել երկրի հարավային ափերում։
Իրանի ռազմածովային ուժերի գլխավոր հրամանատար փոխծովակալ Հաբիբուլի Սայարիի տվյալներով՝ «Վելայաթ-91» (Ավագություն-91) զորավարժությունները կտեւեն 6 օր։ Զորավարժությունների հրապարակը կկազմի մոտ միլիոն քառակուսի կիլոմետր՝ Օրմուզի նեղուցի, Օմանի ծովածոցի ջրային տարածքում եւ Հնդկական օվկիանոսի հյուսիսային մասում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով Fars-ը։
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջին Իրանի ռազմածովային ուժերն արդեն զորավարժություններ անցկացրել էին Օրմուզի նեղուցում «Վելայաթ-90» անվանումով, որն ավարտվել է հեռահար հրթիռների փորձարկումով։ Այդ ժամանակ զորավարժությունների անցկացումն ընթանում էր տարածաշրջանում իրադրության վատթարացումով, եւ իրանական իշխանությունների՝ նեղուցի հնարավոր փակման հայտարարություններով, որը Պարսից ծոցից գազ եւ նավթ արտահանելու կարեւորագույն ծովային ճանապարհ է։
Օրմուզի նեղուցը գտնվում է Պարսից ծոցում եւ հիմնական ծովային ճանապարհն է, որով գազ եւ նավթ են արտահանում մասնավորապես ԱՄՆ: Այն միացնում է Օմանի ծովածոցը հարավ արեւելքում Պարսից ծոցի հետ։ Հյուսիսային ափը վերահսկում է Իրանը, իսկ հարավայինը՝ ԱՄՆ դաշնակիցներ Օմանն ու Արաբական միացյալ էմիրությունները:

Военно-морские силы Ирана 28 декабря начнут военные маневры у южных берегов страны.
По данным главнокомандующего иранскими ВМС контр-адмирала Хабибулы Саяри, учения «Велайят-91» (Главенство-91) продлятся шесть дней. Площадь маневров составит около миллиона квадратных километров - в акватории Ормузского пролива, Оманского залива и северной части Индийского океана, сообщает РИА Новости со ссылкой на Fars.
В конце декабря прошлого года иранские ВМС уже провели в Ормузском проливе учения под названием «Велайят-90», которые закончились испытанием ракет большой дальности. Тогда проведение учений сопровождалось обострением ситуации в регионе на фоне заявлений иранских властей о возможном перекрытии пролива - важнейшего морского пути для экспорта нефти и газа из Персидского залива.
Ормузский пролив расположен в Персидском заливе, это основной морской путь экспорта нефти и газа из региона, в частности в США. Он соединяет Оманский залив на юго-востоке с Персидским заливом на юго-западе. Северное побережье контролируется Исламской Республикой, а южное - ОАЭ и Оманом - союзниками США.