ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման մի քանի րոպե առաջ հայտարարել է, որ ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով իր խորհրդական Ջոն Բրենանը կգլխավորի Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը, հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
Նոր վարչակազմում պաշտպանության նախարարի պաշտոնը կզբաղեցնի հանրապետական սենատոր (Նեբրասքա նահանգից) Չաք հեյգելը, ում Օբաման բնութագրել է որպես պրոֆեսիոնալ, ով հասկանում է, որ «Ամերիկան իր զինվորներին պատերազմ է ուղարկում միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում»:
Օբամայի առաջին նախագահական ժամկետում 57-ամյա Ջոն Բրենանը կենտրոնական դեր է խաղացել Պակիստանում, Եմենում եւ Սոմալիում ահաբեկիչներին ոչնչացնելու գործում: Նա դարձել է նախագահի ամենավստահելի խորհրդականներից մեկը:
Նախագահ Օբաման ԿՀՎ-ի ղեկավարի պաշտոնում Բրենանի թեկնածությունը քննարկել է դեռեւս 2009-ին, սակայն այն ժամանակ մարդու իրավունքների պաշտպանները հանդես էին եկել բողոքներով, պնդելով, որ Ջորջ Բուշի իշխանավարման տարիներին, լինելով ԿՀՎ բարձրաստիճան պաշտոնյա, Բրենանը պաշտպանել է, կամ առնվազն չի բողքել հարցաքննությունների ժամանակ այնպիսի մեթոդների դեմ, որոնք համարվում են խոշտանգում:
Բրենանն այն ժամանակ հերքել էր այդ մեղադրանքները, բայց հրաժարվել էր ԿՀՎ նախագահի պաշտոնից: Այդուհանդերձ, ավելի ուշ շատ իրավապաշտպաններ հիացել էին Բրենանի վարքով, ով անկեղծորեն ու հրապարակայնորեն հայտարարեց, որ Գուանտանամոյի բանտը պետք է փակվի:
2001-ի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո, Բրենանը եղել է «Ալ Կաիդայի» դեմ պայքարի առաջին գծում եւ վերջին 4 տարիներին մասնակցել է ազգային անվտանգությանը վերաբերող գրեթե բոլոր առանցքային որոշումների կայացմանը: Ջոն Բրենանը կուսակցական չէ:

Президент США Барак Обама объявил минуту назад, что Джон Бреннан, его советник по борьбе с терроризмом и карьерный офицер, возглавит Центральное Разведывательное Управление в новой администрации Соединенных Штатов, сообщает корреспондент Новости Армении-NEWS.am.
Министром обороны в администрации демократа Обамы станет сенатор-республиканец от штата Небраска Чак Хейгел, которого президент США охарактеризовал как профессионала, который понимает, “что Америка посылает своих солдат на войну только в случае крайней необходимости”.
В первый президентский срок Обамы 57-летний Джон Бреннан сыграл центральную роль в надзоре за операциями по точечному уничтожению подозреваемых в терроризме с использованием дронов в Пакистане, Йемене и Сомали. Он стал одним из самых доверенных советников президента.
Президент Обама рассматривал кандидатуру Бреннана на пост главы ЦРУ еще во времена, когда он вступил в должность в 2009 году. Однако, некоторые защитники прав человека выступали с протестами, утверждая, что как высокопоставленный чиновник ЦРУ во времена президента Джорджа Буша, Бреннан поддерживал или по крайней мере не протестовал против использования таких методов допроса, которые считаются пыткой.
Бреннан тогда отрицал эти обвинения, но отказался от назначения в ЦРУ. Тем не менее, позже Бреннан вызвал восхищение некоторых правозащитников, в частности, за его откровенное мнение о том, что тюрьма в Гуантанамо должна быть закрыта.
После терактов 11 сентября 2001 года, Бреннан был на передовой линии в борьбе с Аль-Каидой, и в течение последних четырех лет он принимал участие практически во всех крупных решениях по вопросам национальной безопасности. Джон Бреннан не имеет партийной принадлежности.