Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովում տարին սկսվեց կրկին վիճաբանությամբ, բայց այս անգամ վեճը վերաբերում էր նրան, թե դարասկզբին ո՞վ է կոտորել հայերին։
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի խորհրդարանի քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավոր Սըրրը Սաքըքն ամբիոնի մոտ ատելության հանցանքի հետ կապված ելույթի ժամանակ ասել է. «Ձեր պատմությունը կոտորածների պատմություն է։ Լավ գիտեք, թե այսօր պայքարողների պապերին այն ժամանակ ինչպես էիք կոտորել»։
Քուրդ պատգամավորի այս խոսքին պատասխանել է իշխող «Արադարություն եւ զարգացում» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության փոխնախագահ Նուրեթթին Ջանիքին՝ պնդելով, թե թուրք ազգի պատմության մեջ կոտորած, ցեղասպանություն եւ ձուլում բոլորովին չի եղել։
Իսկ «Ազգայնական շարժում» կուսակցության պատգամավոր, Հայոց ցեղասպանության ժխտման գործում զավեշտալի աշխատություններով հայտնի Յուսուֆ Հալաչօղլուն դիմել է քուրդ պատգամավորին՝ ասելով. «Թուրքիայի պատմության մեջ կոտորածներ չեն եղել, պատերազմներ են եղել։ Այդ դեպքում ինձ անկեղծ ասեք։ Ես էլ բոլոր փաստաթղթերը ցույց կտամ։ Ո՞վ է կոտորել հայերին։ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ռուսների հետ համագործակցած քուրդ ցեղերից խոսեք»։

The Turkish parliament commenced its 2013 sessions with arguments yet again, but this time the dispute referred to who had massacred the Armenians at the turn of the 20th century.
During his address devoted to hate crime, the parliament’s pro-Kurdish Peace and Democracy Party (BDP) member Sirri Sakik said: “Your history is a story of massacres. You know very well how at the time you had massacred the forefathers of those that fight today,” Radikal daily of Turkey reports.
Turkey’s ruling Justice and Development Party (AKP) MP Nurettin Canik responded to the Kurdish MP and claimed that massacres, genocides, and assimilation have never occurred in the history of the Turkish nation.
In his turn, Turkey’s Nationalist Movement Party (MHP) MP Yusuf Halacoglu—who is well known for his Armenian-Genocide-denialist studies—addressed the Kurdish MP and said: “There have been no massacres in Turkey’s history, there have been wars. In this case, tell me honestly, and I will show all the documents: Who massacred the Armenians? Speak about the Kurdish clans that collaborated with the Russians during the First World War!”