Իրանի «Բուշեր» ԱԷԿ-ը հունվարի 5-ին միացվել է երկրի էներգահամակարգին, հայտնել է ԻԻՀ Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ֆերեյդուն Աբասի Դավանին: Նրա խոսքով՝ ԱԷԿ-ը 100 տոկոսով օգտագործում է իր հնարավորությունները:
Մերձարեւելյան տարածաշրջանում եւ Իրանում առաջին ատոմային էլեկտրակայանի տեխնիկական համալրումը սկսվել էր 1975թ. Բուշեր քաղաքում՝ գերմանական Siemens ընկերության Kraftwerk Union AG մասնաճյուղի կողմից:
Սակայն 1979թ. փետրվարին Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխության եւ դրան հաջորդած իրանա-իրաքյան զինված հակամարտության պատճառով շինարարական աշխատանքները դադարեցվել էին, իսկ պայմանագիրը՝ խզվել:
1995թ. հունվարի 8-ին ստորագրվել էր Բուշերի ԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկի կառուցման ռուս-իրանական համաձայնագիրը, իսկ 1998թ.` պայմանագրի լրացումը՝ «Ատոմստրոյէքսպորտ» ռուսական ընկերության կողմից շինարարության ավարտի վերաբերյալ:

АЭС «Бушер» в Иране была подключена к энергосистеме страны 5 января. Об этом сообщил сегодня глава Организации по атомной энергии ИРИ Ферейдун Аббаси Давани. По его словам, АЭС работает на 100% своих возможностей, сообщает ИТАР-ТАСС.
Сооружение первой в Иране и в ближневосточном регионе атомной электростанции было начато в 1975 году в Бушере филиалом германской компании Siemens - фирмой Kraftwerk Union AG. Однако из-за произошедшей в Иране в феврале 1979 года исламской революции и начавшегося вскоре после этого ирано-иракского вооруженного конфликта строительные работы прекратились, и контракт был расторгнут.
8 января 1995 года было подписано российско-иранское соглашение по достройке первого энергоблока Бушерской АЭС, а в 1998 году - дополнение к контракту на завершение российской компанией «Атомстройэкспорт» строительства объекта «под ключ».