Պենտագոնն ակտիվ աշխատանքներ է տանում տեղեկատվական պատերազմի վարման հարձակողական մեթոդների ստեղծման ուղղությամբ, ընդ որում դրանց մի մասն արդեն օգտագործվում է գործնականում: Այդ մասին հաղորդում է ամերիկյան Time թերթը՝ վկայակոչելով ռազմական շրջանակներում տեղեկացված աղբյուրները:
ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչության մասնագետները, որոնց պարտականությունն է լուծել այդ խնդիրները, որպես հիմնարար սկզբունք անվանում են «լավագույն պաշտպանությունը հարձակումն է» արտահայտությունը:
Որպես այդ խնդիրները լուծելուն միտված գերխնդիր Պենտագոնը կցանկանար հնարավորություն ստանալ հարձակումներ կատարել հակառակորդի համակարգչային ցանցի վրա՝ դրանք ամբողջովին շարքից հանելով:
Բացի այդ, նախարարությունը կցանկանար կանխել «հակառակորդի կողմից ծայրահեղ կարեւոր տեղեկություններին, համակարգերին եւ ծառայություններին հասնելը», նաեւ շփոթմունքի մատնել՝ ապատեղեկատվության միջոցով:

Пентагон ведет активные работы по созданию наступательных методов ведения информационной борьбы, причем некоторые из них уже применяются на практике. Об этом сообщает американская газета Time со ссылкой на осведомленные анонимные источники в военных кругах.
В качестве основополагающего принципа специалисты министерства обороны США, в обязанности которых входит решение задач по отражению атак в киберпространстве, называют: «лучшая защита — это нападение».
В качестве сверхзадачи, которую призваны решить эти работы, Пентагон хотел бы получить возможность проведения таких нападений против компьютерных сетей противника, которые позволили бы полностью вывести их из строя.
Кроме того, министерство хотело бы предотвратить «доступ и использование критически важной информации, систем и услуг» противником, а также вводить его в заблуждение, «манипулируя восприятием реальной ситуации», то есть путем дезинформации.