Հունվարի 17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գարեգին Բ Կաթողիկոսն ընդունեց Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը` ուղեկցությամբ ՀՀ Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական կենտրոնից հայտնում են, թե զրույցի ընթացքում Նորին Սրբությունը մասնավորապես անդրադարձավ Վրաստանում հայկական պատմական սրբավայրերի պատշաճ պահպանման ու վերականգնման, ինչպես նաեւ հայ համայնքի հոգեւոր կարիքների բավարարման համար անհրաժեշտ մի շարք հայկական եկեղեցիների` Վիրահայոց թեմին վերադարձնելու խնդրին: Ամենայն Հայոց Հայրապետը հույս հայտնեց, որ Վրաց պետության կողմից անհրաժեշտը կձեռնարկվի հիշյալ խնդիրներն ըստ պատշաճի լուծելու ուղղությամբ:
Վիրահայ համայնքի անունից Նորին Սրբությունը խնդրանքով դիմեց պրն. Իվանիշվիլիին, որպեսզի Վրաստանի հայկական դպրոցներում դասավանդվի Հայ ժողովրդի պատմություն առարկան: Վեհափառ Հայրապետը նաեւ միջնորդություն ներկայացրեց Վահագն Չախալյանի ազատ արձակման համար:
Իր հերթին, Վրաստանի վարչապետը, ուրախություն հայտնելով Մայր Աթոռ այցելության առիթով, խոսեց հայ-վրացական դարավոր բարեկամության մասին` ընդգծելով նաեւ, որ մեծ հարգանք է տածում հայ ժողովրդի նկատմամբ: Ապա վարչապետն անդրադարձավ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից բարձրացված խնդիրներին` տեղեկացնելով, որ անձնապես հանձն է առնում եկեղեցիների նորոգությունը եւ անհրաժեշտ բոլոր քայլերն անմիջապես կձեռնարկվեն հայկական եկեղեցիների պահպանության ուղղությամբ: Տիար Իվանիշվիլին նաեւ հանձնարարական տվեց Հայ ժողովրդի պատմություն առարկայի դասավանդումը հայկական դպրոցներում կազմակերպելու համար, իսկ Վ. Չախալյանի առնչությամբ հայտնեց, որ խնդիրը քննարկման փուլում է:

ETCHMIADZIN. – All Armenian Catholicos Karekin II received on Thursday the Georgian delegation led by the Georgian PM Bidzina Ivanishvili accompanied by the Armenian Ministry of Culture Hasmik Poghosyan.
Karekin II touched in particular upon the proper preservation and reconstruction of the Armenian historical sanctuaries in Georgia, as well as the return of several churches to the Georgian-Armenian diocese to satisfy the spiritual needs, Etchmiadzin Holy See informs. Karekin II also believes that the Georgia will take necessary steps to solve the issues properly.
He also discussed with the PM the perspectives of teaching the Armenian History subject at schools in Georgia and in addition presented petition for releasing Armenian-Georgian political prisoner Vahagn Chakhalyan.
The Georgian PM spoke about the Armenian-Georgian centuries-old friendship, emphasizing he will assume the reconstruction of churches and all the other necessary steps for the preservation of the Armenian churches. Ivanishvili also ordered to organize teaching of the Armenian History subject, as well as added that Chakhalyan’s issue is being discussed.