Հունվարի 17-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Գարեգին Բ Կաթողիկոսն ընդունեց Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը` ուղեկցությամբ ՀՀ Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական կենտրոնից հայտնում են, թե զրույցի ընթացքում Նորին Սրբությունը մասնավորապես անդրադարձավ Վրաստանում հայկական պատմական սրբավայրերի պատշաճ պահպանման ու վերականգնման, ինչպես նաեւ հայ համայնքի հոգեւոր կարիքների բավարարման համար անհրաժեշտ մի շարք հայկական եկեղեցիների` Վիրահայոց թեմին վերադարձնելու խնդրին: Ամենայն Հայոց Հայրապետը հույս հայտնեց, որ Վրաց պետության կողմից անհրաժեշտը կձեռնարկվի հիշյալ խնդիրներն ըստ պատշաճի լուծելու ուղղությամբ:
Վիրահայ համայնքի անունից Նորին Սրբությունը խնդրանքով դիմեց պրն. Իվանիշվիլիին, որպեսզի Վրաստանի հայկական դպրոցներում դասավանդվի Հայ ժողովրդի պատմություն առարկան: Վեհափառ Հայրապետը նաեւ միջնորդություն ներկայացրեց Վահագն Չախալյանի ազատ արձակման համար:
Իր հերթին, Վրաստանի վարչապետը, ուրախություն հայտնելով Մայր Աթոռ այցելության առիթով, խոսեց հայ-վրացական դարավոր բարեկամության մասին` ընդգծելով նաեւ, որ մեծ հարգանք է տածում հայ ժողովրդի նկատմամբ: Ապա վարչապետն անդրադարձավ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից բարձրացված խնդիրներին` տեղեկացնելով, որ անձնապես հանձն է առնում եկեղեցիների նորոգությունը եւ անհրաժեշտ բոլոր քայլերն անմիջապես կձեռնարկվեն հայկական եկեղեցիների պահպանության ուղղությամբ: Տիար Իվանիշվիլին նաեւ հանձնարարական տվեց Հայ ժողովրդի պատմություն առարկայի դասավանդումը հայկական դպրոցներում կազմակերպելու համար, իսկ Վ. Չախալյանի առնչությամբ հայտնեց, որ խնդիրը քննարկման փուլում է:

Премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили поручил организовать в армянских школах страны обучение по предмету «История армянского народа» в ответ на просьбу Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, озвученную от имени армянской общины Грузии. Об этом 17 января заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили, в ходе состоявшейся в четверг в рамках визита грузинского премьера в Армению встречи с Католикосом.
На встрече также был обсужден вопрос состояния армянских церквей в Грузии. Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе Первопрестольного Святого Эчмиадзина, в ходе беседы Его Святейшество, в частности, затронул проблемы должного сохранения и восстановления армянских исторических святынь в Грузии, а также возвращения грузинской епархии Армянской Апостольской Церкви ряда армянских церквей, необходимых для удовлетворения духовных потребностей армянской общины. Гарегин II выразил надежду, что грузинские власти предпримут все необходимые шаги, чтобы должным образом решить данную проблему.
Иванишвили пообещал, что он лично проследит за организацией восстановления церквей, и что незамедлительно будут предприняты все необходимые шаги для сохранения армянских церквей в Грузии.
Относительно освобождения армянского политического активиста Джавахка Ваагна Чахаляна грузинский премьер отметил, что вопрос находится на стадии рассмотрения. Напомним, что Ваагн Чахалян был арестован 21 июля 2008 г. по обвинению в приобретении и хранении оружия и боеприпасов, организации массовых мероприятий, нарушающих общественный порядок и пр. 7 апреля 2009 г. его приговорили к 10 годам лишения свободы. Правозащитные организации считают обвинения сфабрикованными.