2013 թ. հունվարի 1-ին ուժի մեջ մտած հարկային փաթեթը ծավալուն փաստաթուղթ է, բայց իր մեջ էական փոփոխություններ չի պարունակում: Այդ մասին այսօր՝ հոնվարի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նրա խոսքով՝ հարկային փաթեթը, որից ներկայում դժգոհություններ ունեն մի շարք ոլորտների (ատամնաբուժարաններ, անշարժ գույք) ներկայացուցիչներ, ամիսներ շարունակ քննարկվել է տարբեր ձեւաչափերով, այդ թվում՝ բիզնեսի հետ: «Քննարկման արդյունքում սկզբնական տարբերակը էապես փոփոխվեց՝ բիզնեսի պահանջներից ելնելով: Ցանկացած հարկային միջոց պետք է լրացնի պետական բյուջեն, ուստի պետք է փնտրել կոմպրոմիս, թչ թե իդեալական լուծում»,- ասաց Տ. Դավթյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ շրջանառության հարկի ներդրումը էականորեն հեշտացրեց փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության կյանքը: «Իհարկե՝ որեւէ կոմպոնենտ կարող է այս կամ այն ոլորտի համար լինել ոչ ցանկալի, սակայն փորձել ենք պաշտպանել շահերի հավասարակշռվածությունը: Որոշ տեղերում կա խստացում, որոշ տեղերում՝ մեղմացում: Այս փաթեթը ընդհանուր առմամբ դրական էր, հարկային օրենսդրությունը բարելավվեց»,- ասաց Տ. Դավթյանը: Նա նաեւ չբացառեց, որ փաթեթում որոշ փոփոխություններ կարող են տեղի ունենալ, սակայն ներկա պահին նման հարց չի քննարկվում:

Налоговый пакет, вступивший в силу с 1 января 2013 года, является объемным документом, но не содержит существенных изменений. Об этом на встрече с журналистами 24 января заявил министр экономики Армении Тигран Давтян.
По его словам, налоговый пакет, которым сегодня недовольны представители ряда сфер (стоматология, недвижимость), на протяжении месяцев обсуждался в разных форматах, в том числе с представителями бизнеса. «В результате обсуждения начальный вариант существенно изменился, исходя из требований бюджета. Любое налоговое средство должно пополнять бюджет, поэтому необходимо искать компромисс, а не идеальное решение»,– сказал Т. Давтян.
По его словам, внедрение налога с оборота существенно облегчило жизнь малому и среднему бизнесу. «Конечно, какой-либо компонент может быть нежелательным для той или иной сферы, однако мы попытались защитить сбалансированность интересов. В некоторых аспектах было ужесточение, в других – смягчение. Этот пакет в целом был положительным, налоговое законодательство улучшилось»,– сказал Т. Даввтян. Он также не исключил, что в пакете могут произойти некоторые изменения, однако в данный момент подобный вопрос не обсуждается.