Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնության դահլիճում ՔԱՆ ներկայացուցիչներ Հովսեփ Խուրշուդյանը եւ Հրայր Մանուկյանը երեկ` հունվարի 26-ին ներկայացրին «Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափի շրջանակներում Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի արդյունքները 2010-2012թթ.» զեկույցը, որը նախապատրաստվել է կազմակերպության կողմից` Տնտեսական եւ սոցիալական հետազոտությունների կովկասյան ինստիտուտի հետ համագործակցաբար, Վիշեգրադյան միջազգային հիմնադրամի աջակցությամբ:
Ինչպես նշեց համազեկուցողներից Հովսեփ Խուրշուդյանը, Հայաստանում Եվրոպական ինտեգրացիայի հարցում գոյություն ունի լայն կոնսենսուս, ինչի շնորհիվ այդ գործընթացը ընթանում է առաջանցիկ տեմպով: Ոչ միայն իշխանությունը եւ ընդդիմությունը ներկայացնող ուժերը, այլեւ քաղաքացիական հասարակությունը այս կամ այն ձեւաչափով ներգրավված են նշված գործընթացում: Խորհրդարանական ուժերի դեպքում դա Եվրոնեսթ միջխորհրդարանական ձեւաչափն է, իսկ քաղաքացիական հասարակության դեպքում՝ Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը:
Քաղաքացիական ազգային նախաձեռնության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, թե ներկայացնելով զեկույցը՝ Հրայր Մանուկյանը թվարկեց այն հիմնական պահանջները, որոնք դրված են Եվրամիության կողմից ԵՄ-Հայաստան խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրի կնքման բանակցությունների հիմքում: Դրանցից կարելի է առանձնացնել Եվրասիական միության շրջանակներում առաջարկվող մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության անհամատեղելիությունը, որի մասին ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյաների շուրթերից հնչել է հստակ ուղերձ: Կան նաեւ մի շարք չափանիշներ, որոնց հասնելու համար Հայաստանը պետք է շտապ իրականացնի ընդգրկուն բարեփոխումներ, որոնց դեպքում անչափ օգտակար կարող է լինել Վիշեգրադյան եռյակի՝ Լեհաստանի, Չեխիայի, Սլովակիայի, Հունգարիայի փորձը: Մեր երկրի դեպքում ավելանում է նաեւ ս.թ. փետրվարի 13-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների ընթացքում օրինականության եւ միջազգային չափանիշների պահպանման խիստ անհրաժեշտությունը:

YEREVAN. — The National Citizen’s Initiative (NCI) representatives Hovsep Khurshudyan and Hrayr Manukyan presented on Friday NCI report, entitled “The Results of Armenia’s Integration with the EU in the Framework of the Eastern Partnership: 2010-2012.”
The report was developed in collaboration with the Caucasus Economic and Social Research Council through the support of the International Visegrad Fund.
Addressing the gathered, Khurshudyan maintained that there is a wide consensus on the European integration in Armenia that boosts its progress. According to him, not only the government and opposition forces, but also civil society representatives are engaged in the process, reads the statement issued by NCI.
As to cooperation of the EU and Armenian parliamentarians, the major platform is Euronest, while the key path of partnership between civil society organizations of the EU and Armenia is the National Platform of the Eastern Partnership (EaP) Civil Society Forum (CSF).
In his turn, Manukyan reflected on the fundamental requirements set by the EU as the basis of the negotiations on Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) agreement between the EU and Armenia.
In this regard, the speaker particularly focused on the clear-cut remarks made by high-level European officials that are related to the incompatibility of Armenia’s accession to the Eurasian Customs Union to the prospect of the privileged partnership with the EU.
Armenia must immediately undertake a comprehensive set of reforms as well aimed at meeting other key standards. In this respect, consideration of the experience of the Visegrád Group—Poland, Czech Republic, Slovakia, and Hungary—will be of paramount importance. In addition, Armenia must also conduct an election that will be free and fair, and in full compliance with international standards.