Կահիրեում Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի դեմ հարձակմանն առնչություն ունենալու մեջ կասկածանքով 4 մարդ է ձերբակալվել, որոնց Եգիպտոսի ոստիկանությունը տուգանել են եւ ազատ արձակել: Նրանցից յուրաքանչյուրը վճարել է 500 ֆունտ (մոտ 70 դոլար) տուգանք` «օտար պետության ղեկավարին վիրավորելու համար»:
Դատախազության ներկայացուցչի խոսքով` բոլոր ձերբակալվածները եգիպտացիներ են, իսլամիստական խմբավորումների անդամներ, նրանցից մեկը «Ալ Խազար» իսլամական համալսարանի ուսանող է, հաղորդում է «ՌԻԱ նավոստին»:
Ավելի վաղ նշվել էր, որ 4 ձերբակալվածներից մեկը Սիրիայի քաղաքացի է, իսկ կոշիկը Ահմադինեժադի ուղղությամբ նետող տղամարդը մինչ այժմ չի ձերբակալվել:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Կահիերում մզկիթ կատարած այցելության ժամանակ անհայտ տղամարդը փորձել է կոշիկ նետել Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի վրա:
Ըստ AFP-ի` միջադեպը տեղի է ունեցել Կահիրեի Ալ Հուսեյն մզկիթի մոտ: Տեսանյութում երեւում է, թե ինչպես մի տղամարդ հրում է Ահմադինեժադի թիկնապահներին`ցանկանալով կոշիկ նետել նրա վրա։ Այդ քայլը մահմեդական երկրներում վկայում է  մարդու նկատմամբ ծայրաստիճան անհարգալից վերաբերմունքի մասին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Թիկնապահներն արագ հեռացրել են կարգազանցին, որից հետո նախագահը հանգիստ նստել է մեքենան:
Հիշեցնենք, որ մահմեդական աշխարհում խոշորագույն շիա պետություն Իրանի նախագահն Իսլամական համագործակցության կազմակերպության պետության եւ կառավարությունների ղեկավարների հետ հանդիպման շրջանակում այցելել է սուննիական Եգիպտոս: Իրանի նախագահի այցը Եգիպտոս առաջինն էր վերջին 33 տարվա ընթացքում` երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման պահից ի վեր:

Четыре человека, задержанные египетской полицией по подозрению в причастности к нападению на президента Ирана Махмуда Ахмадинежада, оштрафованы и отпущены на свободу.
«Четверо подозреваемых в причастности к инциденту у мечети "Аль-Хусейн" отпущены на свободу, на каждого из них наложен штраф в размере 500 фунтов (около 70 долларов) за оскорбление главы иностранного государства», - сообщил в Каире представитель прокуратуры. По его словам, все задержанные - египтяне, сторонники исламистских группировок, один из них - студент мусульманского университета «Аль-Азхар», передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что среди четверых задержанных - гражданин Сирии, а мужчина, который пытался бросить ботинок в иранского президента, до сих пор не задержан.
Напомним, иранский президент 5 февраля прибыл в Каир для участия в 12-м саммите стран Организации исламского сотрудничества. Вечером того же дня около мечети «Аль-Хусейн» неизвестный мужчина пытался бросить в него ботинок. Охрана Ахмадинежада нейтрализовала нарушителя порядка, после чего иранский лидер спокойно сел в свой автомобиль и уехал. Египетская полиция задержала четверых подозреваемых в «причастности к нападению» на президента Ирана.
Нынешний визит в Египет президента Ирана - первый за последние 33 года, с момента разрыва дипломатических отношений между Каиром и Тегераном в 1979 году.