Երեւանի Կենտրոն-Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գայանե Կարախանյանն այսօր` փետրվարի 10-ին, դռնփակ դատական նիստ է անցկացրել եւ բավարարել է Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական մարմնի միջնորդությունը, եւ ՀՀ նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ մահափորձ կատարելու կասկածանքով ձերբակալված անձանց՝ 46-ամյա Խաչատուր Ալբերտի Պողոսյանի եւ 40-ամյա Սամվել Արամայիսի Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել է երկասմյա կալանքը։
Հիշեցնենք, որ Տպագրիչների 9 հասցում հունվարի 31-ին, ժամը 23.30-ին նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձ էր կատարվել` իր տան դիմաց: Պարույր Հայրիկյանին տեղափոխել էին «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ նրան հաջողությամբ վիրահատել են: Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ 34-305 հոդվածի հատկանիշներով: Փետրվարի 7-ին Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում, Հայաստանի նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով, ձերբակալվել են Երեւան քաղաքում ոչ լեգալ կարգավիճակում գտնվող 1966թ. ծնված, որոշակի զբաղմունք չունեցող, նախկինում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար դատապարտված Խաչատուր Ալբերտի Պողոսյանը եւ 1972թ. ծնված, Սամվել Արամայիսի Հարությունյանը: Այս մասին հաղորդում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը: Ա. Պողոսյանը եւ Ս. Հարությունյանը մահափորձի հանգամանքների վերաբերյալ տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:

At the end, the court ruled in favor of the petition that was submitted by the National Security Service investigation agency, and sentenced to two months in prison Khachatur Poghosyan, 46, and Samvel Harutyunyan, 40, who were detained on suspicion of carrying out an assassination attempt against presidential candidate, opposition National Self-Determination Union Chairman Paruyr Hayrikyan, who is recovering at hospital from a gunshot wound.
A criminal case is opened in connection with the assassination attempt against Hayrikyan. It is launched on charges of carrying out an assassination attempt against a statesman, political or public figure, which—that is, the attempt—is carried out to end this person’s noted activities. This crime is punishable by imprisonment for 12-20 years, or life in prison. The National Security Service is conducting the investigation. And on Thursday, formerly convicted Khachatur Poghosyan (born in 1966), and Samvel Harutyunyan (born in 1972) were detained on suspicion of carrying out an assassination attempt against Paruyr Hayrikyan.