Արցախի անվտանգության ապահովման միջոցառումների շրջանակներում շարունակվում են հայազգի լեգենդար զորավարներ Ա.Սուվորովի եւ Վ.Մադաթովի անվան ռազմական ուսումնարանի կառուցման աշխատանքները, որոնք համակարգում է գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը:
Նախագծի իրականացման կոմիտեի մամուլի կենտրոնի կենտրոնից հայտնում են, թե ուսումնարանի ստեղծման գաղափարը պատկանում է բարերար Լեւոն Հայրապետյանին, ով ծագումով արցախյան Վանք գյուղից է: Հենց նա էլ ստանձնել է ծրագրի ֆինանսավորումը:
Ինչպես հայտնել է Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը «Արցախում Սուվորովի եւ Մադաթովի անվան ռազմական ուսումնարան» ծրագրի իրականացման կոմիտեի մամուլի կենտրոնի պատրաստած տեսաֆիլմում, ապագա սաները զինվորական կրթություն կստանան դպրոցահասակ տարիքից: «Նման ուսումնարանների փորձ կա Ռուսաստանում, ինչպես նաեւ Ֆրանսիայում ու ԱՄՆ-ում: Այժմ մեր նպատակն է փոխառել արտերկրի փորձը, ինչի համար ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանի եւ Արցախի պաշտպանությունը համայն հայության պարտքն է, ուստի անչափ կարեւոր է Սփյուռքի մասնակցությունն այդ սուրբ գործին:
Սուվորովի եւ Մադաթովի անվան ռազմական ուսումնարանը համապատասխանելու է բոլոր արդիական միջազգային նորմերին ու չափանիշներին: Նախագծի համաձայն, ռազմական ու կենցաղային մասնաշենքերից բացի, ուսումնարանը կունենա հանդիսությունների մեծ սրահ, ֆուտբոլի դաշտ տրիբունաներով, հարթակներ բռնցքամարտի, ըմբշամարտի ու ծանրամարտի համար, բասկետբոլի, վոլեյբոլի դաշտեր եւ թենիսի հարթակ, ինչպես նաեւ մրգատու այգի ու ծաղկանոց:

В рамках мер по обеспечению безопасности Арцаха продолжается программа по созданию Военного училища, которое будет носить имена легендарных полководцев армянского происхождения А.Суворова и В.Мадатова. Координатором работ является генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в комитете по реализации проекта, идея создания училища принадлежит уроженцу арцахского села бизнесмену и меценату  Ванк Левону Айрапетяну. Он же взял на себя финансирование проекта.
«Воспитанники училища будут получать военное образование прямо со школьной скамьи. Опыт суворовских военных училищ имеется как в России, так и во Франции и США. Ныне нашей целью является перенять зарубежный  опыт. Специально для этого уже создана рабочая группа»,- заявил Тер-Тадевосян. Карабахское военное училище имени Суворова и Мадатова будет соответствовать всем современным международным нормам и стандартам. Согласно проекту, кроме военных и бытовых частей, в училище будет иметься большой актовых зал, футбольное поле с трибунами, ринг для бокса и борьбы, тяжелой атлетики, баскетбольная, волейбольная и теннисные площадки, а  также фруктовый сад и оранжерея.
Создание военного училища неподалеку от Гандзасара является лишь маленькой частью реализуемой группой влиятельных армян Диаспоры большой кампании по объединению широких слоев армянства со всего мира вокруг идеи защиты Родины в случае военной агрессии со стороны противника. Остальные компоненты этой программы пока еще остаются засекреченными. По мере развития событий они будут предаваться гласности.