Արցախի անվտանգության ապահովման միջոցառումների շրջանակներում շարունակվում են հայազգի լեգենդար զորավարներ Ա.Սուվորովի եւ Վ.Մադաթովի անվան ռազմական ուսումնարանի կառուցման աշխատանքները, որոնք համակարգում է գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը:
Նախագծի իրականացման կոմիտեի մամուլի կենտրոնի կենտրոնից հայտնում են, թե ուսումնարանի ստեղծման գաղափարը պատկանում է բարերար Լեւոն Հայրապետյանին, ով ծագումով արցախյան Վանք գյուղից է: Հենց նա էլ ստանձնել է ծրագրի ֆինանսավորումը:
Ինչպես հայտնել է Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը «Արցախում Սուվորովի եւ Մադաթովի անվան ռազմական ուսումնարան» ծրագրի իրականացման կոմիտեի մամուլի կենտրոնի պատրաստած տեսաֆիլմում, ապագա սաները զինվորական կրթություն կստանան դպրոցահասակ տարիքից: «Նման ուսումնարանների փորձ կա Ռուսաստանում, ինչպես նաեւ Ֆրանսիայում ու ԱՄՆ-ում: Այժմ մեր նպատակն է փոխառել արտերկրի փորձը, ինչի համար ստեղծվել է հատուկ աշխատանքային խումբ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանի եւ Արցախի պաշտպանությունը համայն հայության պարտքն է, ուստի անչափ կարեւոր է Սփյուռքի մասնակցությունն այդ սուրբ գործին:
Սուվորովի եւ Մադաթովի անվան ռազմական ուսումնարանը համապատասխանելու է բոլոր արդիական միջազգային նորմերին ու չափանիշներին: Նախագծի համաձայն, ռազմական ու կենցաղային մասնաշենքերից բացի, ուսումնարանը կունենա հանդիսությունների մեծ սրահ, ֆուտբոլի դաշտ տրիբունաներով, հարթակներ բռնցքամարտի, ըմբշամարտի ու ծանրամարտի համար, բասկետբոլի, վոլեյբոլի դաշտեր եւ թենիսի հարթակ, ինչպես նաեւ մրգատու այգի ու ծաղկանոց:

Construction of the military school, which is named after legendary Armenian Generals Suvorov and Madatov, is in progress in the Nagorno-Karabakh Republic, or Artsakh. The respective activities are coordinated by Major General Arkady Ter-Tadevosyan.
The idea for building the military school belongs to benefactor Levon Hayrapetyan, who is originally from Vank village of NKR. And Hayrapetyan himself has assumed the funding for this project, the press center of the project committee informs.
“The future students in Artsakh will receive military education from a school age. Our objective is to make use of the foreign track-record,” Ter-Tadevosyan said, and added that the protection of Armenia and Karabakh is the duty of all Armenians, and therefore the Armenian diaspora’s participation in this sacred cause is extremely important.
The military school will meet all international modern-day norms and standards. Aside from the military and housing buildings, the school will also have a large sessions’ hall, a football field with stands, stages for boxing, wrestling and weightlifting, basketball, volleyball and tennis courts, as well as an orchard and a flower garden