Հայաստանն ու Իրաքը պատրաստվում են 2 համաձայնագիր կնքել՝ հարաբերություններչն ընդլայնելու համար : Այդ համաձայնագրերին համաձայնություն տալու մասին հարցը մտել է ՀՀ կառավարության փետրվարի 21-ի նիստի օրակարգ :
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը առաջարկում է հավանություն տալ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Իրաքի Հանրապետության կառավարության միջև դիվանագիտական եւ ծառայողական անձնագրեր կրող անձանց առանց մուտքի արտոնագրի միմյանց տարածք մուտք գործելու մասին» համաձայնագրին ; Դրանով կողմերը համաձայնում են առանց մուտքի արտոնագրի 90 օրով թույլ տալ դիվանագիտական եւ ծառայողական անձնագրեր ունեցողների մուտքը :
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունն առաջարկում է Իրաքի հետ համաձայնագիր կնքել՝ կրթության եւ գիտության ոլորտում համագործակցելու մասին: Համաձայանագիրը ուժի մեջ մտնելուց հետո կողմերը կփոխանաեն կրթաթոշակներ ու գիտահետազոտական աշխատանքներ:

YEREVAN. – Armenia and Iraq are preparing to sign two agreements aiming to expand relations. The matter of approving the signing of these agreements is included in Thursday’s Armenian Cabinet meeting.
The MFA proposes to approve the agreement between the governments of Armenia and Iraq with respect to allowing their citizens, who hold diplomatic and service passports, entry to the two countries without visas and for ninety days.
In addition, the Education and Science Ministry is proposing to sign an agreement with Iraq toward conducting cooperation in the domains of education and science. Once the agreement enters into force, the two parties will exchange scholarships and scientific research work.