ԱՄՆ-ում 75 տարեկան հասակում մահացել է ամերիկացի ֆիզիկոս, Նոբելյան մրցանակակիր Ռոբերտ Ռիչարդսոնը: Այս մասին ասվել է Կորնելյան համալսարանի կողմից` որտեղ վերջին տարիներին աշխատել է գիտնականը, չորեքշաբթի օրը տարածված հայտարարության մեջ: Ռիչարդսոնը մահացել է Նյու Յորք նահանգի Իտակա քաղաքում` սրտի կաթված տանելուց հետո առաջացած բարդություններից:
Ռիչարդսոնն ու նրա երկու գործընկերները` Դեյվիդ Լին եւ Դուգլաս Օշերոֆը 1996 թվականին հելիումի հելիում-3 իզոտոպի` ցածր ջերմաստիճանում ուսումնասիրելու համար արժանացել են նոբելյան մրցանակի: Այս իզոտոպի արագահոսության բացահայտումն այնուհետեւ, նպաստել է ֆիզիկայի տարբեր բնագավառներում հետազոտություններ կատարելուն, հաղորդում է «Վեստի.ռու»-ն:
Ռիչարդսոնը ծնվել է Վաշինգտոնում: 1968 թվականից գիտնականն աշխատել է Կորնելյան համալսարանում, 1998-ից 2003 թվականներին նա այնտեղ զբաղեցրել է գիտական աշխատանքների գծով պրոռեկտորի պաշտոնը:
Ներկա դրությամբ Լին Տեխասի համալսարանում գիտական գործունեությամբ է զբաղվում, Դուգլաս Օշերոֆը `Սթենֆորդսի համալսարանում:

Американский физик, лауреат Нобелевской премии Роберт Ричардсон скончался в США в возрасте 75 лет. Об этом говорится в распространенном в среду заявлении Корнелльского университета, где в последние годы работал ученый. Ричардсон умер в городе Итака (штат Нью-Йорк) от осложнений после перенесенного сердечного приступа.
Ричардсон, а также двое его коллег-американцев Дэвид Ли и Дуглас Ошерофф удостоились Нобелевской премии по физике в 1996 году за работу по изучению свойств изотопа гелия - гелия-3 - при низких температурах. Их открытие сверхтекучести этого изотопа способствовало дальнейшим исследованиям в разных областях физики, сообщает «Вести.Ру».
Ричардсон родился в Вашингтоне. С 1968 года ученый работал в Корнелльском университете в Итаке, с 1998 по 2003 год занимал там должность проректора по научной работе.
В настоящее время Ли занимается научной деятельностью в Техасском университете, Дуглас Ошерофф - в Стэнфордском университете.