Տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցության ոլորտի ձեռնարկությունների ղեկավարները, տեխնոլոգիական եւ նորարարական ոլորտների հետագա զարգացման խնդիրները քննարկելու նպատակով, կհամախմբվեն փետրվարի 23-24-ը Աղվերանի «Արթուրս» հյուրանոցային համալիրում` «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորում շրջանակներում: Այդ մասին տեղեկացնում են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից:
Փորումի օրակարգում ներառված են հետեւյալ թեմաները`
• ՏՏ զարգացման հայեցակարգում անհրաժեշտ փոփոխությունների քննարկում,
• Էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման կարեւորությունը` որպես տնտեսության զարգացման խթան,
• Նորարարական ոլորտի զարգացման ճանապարհային քարտեզ,
• ՏՏ զարգացման հայեցակարգի կատարողականը:
Ֆորումին կմասնակցեն ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը, ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի տեղակալ Անդրանիկ Ալեքսանյանը, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ՏՏ վարչության համակարգչային ծրագրային մշակման եւ ապահովման բաժնի պետ Անահիտ Դիլանյանը, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ՀՎՍՀԸ վարչության անուղղակի հարկերի բաժնի գլխավոր հարկային տեսուչ Սարգիս Դեղոյանը, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման աջակցման խորհրդի քարտուղարության պետ Արմեն Գրիգորյանը եւ ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների, պետական այլ մարմինների շուրջ 30 ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ:
Համատեղ քննարկման արդյունքում ձեւավորված առաջարկները կներկայացվեն ՀՀ կառավարություն: Ֆորումի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը` ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ:
Նշենք, որ «ՏՀՏ լիդերների հանդիպում» ֆորումը կազմակերպվում է 2007թ.-ից: Միջոցառման նպատակն է մեկ վայրում հավաքել մասնավոր եւ պետական հատվածների ներկայացուցիչներին եւ ոչ ֆորմալ մթնոլորտում քննարկել ՏՀՏ ոլորտին առնչվող առաջնային խնդիրները:

Руководители предприятий информационной и телерадиовещательной сферы Армении обсудят проблемы модернизации и развития технологий. Встреча состоится 23-24 февраля в гостиничном комплексе «Артурс» в Агверане, в рамках форума «Встреча лидеров ИТ». Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в Объединении предприятий информационных технологий.
На повестке дня следующие темы:
• обсуждение необходимых изменений в концепции развития ИТ,
• важность развития электронной торговли в качестве стимула для развития экономики,
• дорожная карта развития новаторской сферы,
• исполнительная концепции развития ИТ.
В форуме примут участие первый заместитель министра экономики Армении Карине Минасян, заместитель министра транспорта и связи Армении Андраник Алексанян, руководитель отдела компьютерной программной обработки и обеспечения Управления ТТ Комитета государственных доходов при Правительстве Армении Анаит Диланян, главный налоговый инспектор отдела косвенных налогов Комитета госдоходов Армении Саркис Дегоян, начальник секретариата Совета по содействию развития информационных технологий Армен Григорян и около 30 руководителей и представителей компаний ИТ сферы и других госструктур.
Предложения, сформированные в результате совместного обсуждения, будут представлены правительству Армении. Организатором форума является Объединение предприятий информационных технологий, совместно с Министерством экономики Армении.
Отметим, что форум «Встреча лидеров ИТ» организуется с 2007 г. Целью мероприятия является собрание представителей частного и государственного секторов в одном месте и обсуждение первостепенных проблем ИТТ сферы в неформальной обстановке.