Ռուսաստանի ԳԼՈՆԱՍՍ համակարգում «տիեզերական յուրացումների» պատմությունը համալրվել է նոր դրվագներով. Խուզարկություններ են կատարվել «Գոնեց» արբանյակային համակարգի նախկին ղեկավարի տանը, որը մասնակցում է ԳԼՈՆԱՍՍ ծրագրին: Ալեքսանդր Գալկեւիչի մերձմոսկովյան քոթեջից տարել են համակարգիչները, բայց նրան չեն ձերբակալել:
Գործը վերաբերում է ընկերությունում Գալկեւիչի օրոք գրանցված «մեռած հոգիներին», որոնք փաստացի ոչ մի աշխատանք չէին կատարում, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»: Քննությունը չի բացառում, որ այդ միջոցով ձեռնարկություններում յուրացումներ են կատարվել:
Ալեքսանդր Գալկեւիչը «Գոնեց»-ի պաշտոնը լքել էր 2012-ի հուլիսին: Ընկերության սնանկացման պահին նախկին ղեկավարը «ոսկե պարաշյուտի» համար 15 մլն ռուբլու հայց էր ներկայացրել, սակայն ընկերությունը շահել էր գործը: «Կոմերսանտ»-ը գրում է, որ պարաշյուտի հետ կապված ակնկալիք ուներ նաեւ Գալկեւիչի որդի Մաքսիմը, որն ընկերություն էր եկել հոր հեռանալուց 1,5 ամիս առաջ: Մաքսիմը 1,725 մլն ռուբլի էր պահանջում, սակայն դատարանը հայցը չէր բավարարել:
Հրթիռատիեզերական բնագավառում Ալեքսանդր Գալկեւիչին համարում են Ռոսկոսմոսի նախկին ղեկավար Անատոլի Պերմինովի մտերիմը:

История «космических хищений» в системе ГЛОНАСС в России пополнилась новым эпизодом: обыски прошли у экс-руководителя спутниковой системы «Гонец», которая участвует в программе ГЛОНАСС. Из подмосковного коттеджа Александра Галькевича оперативники вывезли компьютеры, но его самого не задержали.
Дело касается «мертвых душ» - компания в период управления Галькевичем нанимала множество работников, которые фактически никакой работы не выполняли, сообщает «Интерфакс»
Как отмечают следователи, идет проверка по еще четырем эпизодам. В МВД не исключают, что на предприятии происходило хищение средств путем заключения фиктивных договоров на разработки, не предусмотренные госконтрактами, передает РБК.
Александр Галькевич покинул руководящую должность в «Гонце» после общего собрания акционеров в июле 2012 года. После увольнения в момент банкротства компании бывший руководитель подавал иск на выплату ему «золотого парашюта» в размере 15 миллионов рублей. Но компания выиграла суд, оставив Галькевича без внушительного выходного пособия. Как писал «Коммерсантъ», на парашют рассчитывал и сын Галькевича Максим, который пришел в компанию за 1,5 месяца до увольнения папы. Младший Галькевич просил себе 1,725 млн рублей, но Басманный суд посчитал требование попыткой обогащения, особо отметив странные обстоятельства трудоустройства и увольнения молодого человека.
В ракетно-космической отрасли Александра Галькевича считают человеком, близким к экс-руководителю Роскосмоса Анатолию Перминову.