Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տվյալով՝ Իրանը Նաթանզի միջուկային օբյեկտում նոր ցենտրիֆուգներ է տեղադրել: Իր զեկույցում ԱԷՄԳ-ը տեղեկատվություն է տարածել IR-2m տեսակի 180 նոր ցենտրիֆուգների մասին:
Այժմ իրանցի միջուկաբանները 1970-ականներին մշակված IR-1 ցենտրիֆուգներ են օգտագործում: Նոր սարքավորումը, փորձագետների տվյալով, առայժմ չի աշխատում, սակայն ցենտրիֆուգների գործարկումը տեղի կունենա առաջիկա ամիսներին: Եթե ամեն ինչ հաջող անցնի, Իրանը զգալի կարագացնի նյութի վերամշակումը, որը, ըստ Արեւմուտքի, կօգտագործվի միջուկային զենք ստեղծելիս, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Reuters-ը գրում է,  որ ըստ  ԱԷՄԳ-ի տվյալների` ներկայումս Իսլամական  Հանրապետությունն ունի մինչեւ 20% հարստացված 167 կգ ուրան: Այսինքն Իրանն ունի հարստացված ուրանի պաշարներ, որոնք կազմում են  առաջին ատոմային ռումբի ստեղծման համար անհրաժեշտ ընդհանուր քանակի 67-76%-ը:
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վիկտորյա Նուլանդը հայտարարել է, որ Նաթանզում ուրանի հարստացման համար  ավելի ազդեցիկ  ցենտրիֆուգի օգտագործումը Վաշինգտոնում դիտարկում են որպես հերթական սադրանք:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 26-ին Ալմաթիում պետք է տեղի ունենա Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ բանակցությունների հերթական փուլը  «վեցյակի» ձեաչափում (ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի հինգ մշտական անդամներ եւ Գերմանիան):

По данным Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), Иран установил новые центрифуги на ядерном объекте в Натанзе. В своем докладе МАГАТЭ распространило информацию о 180 новых центрифугах типа IR-2m.
Сейчас иранские ученые-ядерщики используют центрифуги IR-1, разработанные еще в 1970-х годах. Новое оборудование, по данным экспертов, пока не работает, однако запуск центрифуг произойдет в ближайшие месяцы. Если все пройдет успешно, Иран значительно ускорит выработку материала, который, как считают на Западе, будет использован для создания ядерного оружия, сообщает «Коммерсантъ».
Как пишет Reuters, по данным МАГАТЭ, в настоящий момент у Исламской республики имеются 167 кг урана, обогащенного до 20%. При этом для создания одной атомной бомбы Ирану необходимо иметь 220-250 кг урана, обогащенного до 20%. То есть Иран располагает запасами обогащенного урана, составляющими 67-76% от количества, необходимого для создания первой атомной бомбы.
Как заявила официальный представитель Госдепартамента США Виктория Нуланд, в Вашингтоне расценивают намерение Ирана использовать более эффективные центрифуги для обогащения урана на объекте в Натанзе как очередную провокацию.
Напомним, 26 февраля в Алма-Ате должен состояться очередной раунд переговоров по иранской ядерной программе в формате «шестерки» (пять постоянных членов Совета Безопасности ООН и Германия).