Հայաստանի ֆինանսների նախարարության «Թանկարժեք մետաղների եւ թանկարժեք քարերի պետական գանձարան» գործակալության կողմից 25.02.13թ.-03.03.13թ.-ի համար սահմանվել են թանկարժեք մետաղների մեկ գրամ քիմիապես մաքուր մետաղի (պետական ստանդարտ ձուլակտորի համար) պետական գնման եւ բացթողնման հետևյալ գները` արտահայտված ՀՀ դրամով`
Ոսկի՝ գնման գին` 19205.65 (-550.4), բացթողնման գին` 20875.71 (-598.26), Արծաթ`գնման գին`353.52 (-17.14), բացթողնման գին` 384.26 (-18.63),
Պլատին` գնման գին`19936.69 (-616.04), բացթողնման գին`21670.32 (-669.6),
Պալադիում` գնման գին`8997.38 (-165.86), բացթողնման գին`9779.76 (-180.72):
Նշենք, որ ոսկին միջազգային շուկաներում էժանանում էր ողջ անցած շաբաթվա ընթացքում՝ իջնելով մինչեւ 1560 դոլար 1 տրոյական ունցիայի (31,1 գրամ) համար: Փորձագետների կարծիքով՝ ոսկին կարճամկետ կտրվածքով հնարավոր է՝ էլի էժանանա, սակայն երկարաժամկետ կտրվածքով առկա են անորոշություններ:

Агентством «Государственная казна драгоценных металлов и драгоценных камней» Министерства финансов Армении для периода 25.02.13г.- 03.03.13г. установлены следующие цены на государственную закупку и отпуск 1 грамма химически чистого металла для драгоценных металлов (государственного стандартного слитка) в армянских драмах:
Золото: закупочная цена – 19205.65 (-550.4), отпускная цена – 20875.71 (-598.26);
Серебро: закупочная цена – 353.52 (-17.14), отпускная цена – 384.26 (-18.63);
Платина: закупочная цена – 19936.69 (-616.04), отпускная цена – 21670.32 (-669.6);
Палладиум: закупочная цена – 8997.38 (-165.86), отпускная цена – 9779.76 (-180.72).
Отметим, что на международном рынке золото дешевело всю прошедшую неделю, опустившись до $1560 за тройскую унцию (31,1 грамма). По оценкам экспертов, в краткосрочной перспективе золото может еще подешеветь, но в долгосрочной перспективе налицо неопределенность.