«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ կոչ է անում քաղաքական ուժերին անհետաձգելի բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզ մշակել:
«Փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրություններին ԲՀԿ մասնակցության ձեւաչափը որոշվել էր կուսակցության քաղխորհրդի եւ խմբակցության համատեղ որոշմամբ, այն է՝ չառաջադրել սեփական թեկնածու եւ չպաշտպանել թեկնածուներից որեւէ մեկին:
Հետընտրական զարգացումները վկայում են, որ մեր երկրում առկա է ընտրական համակարգի նկատմամբ հասարակական անվստահության մթնոլորտ:
Հասարակության լայն զանգածների դժգոհությունը խոսում է այն մասին, որ երկրում կուտակված բազմաթիվ խնդիրներ շարունակում են մնալ չլուծված։  Յուրաքանչյուր քայլի հանդիպող անարդարությունը, իշխանության տարբեր օղակների կողմից քաղաքացու արժանապատվության ոտնահարման՝ սովորական դարձած գործելաոճը, օրավուր մեծացնում են  հանրային դժգոհությունը։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը վերահաստատում է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ձեւակերպած իր քաղաքական օրակարգը։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը քաջ գիտակցում է ժողովրդի առջեւ ունեցած իր պատասխանատվությունը։
Բարգավաճ Հայաստանը եղել ու մշտապես լինելու է ժողովրդի կողքին։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը գտնում է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների բացարձակ իրավունքն է պահանջել սեփական իրավունքների, այդ թվում` ընտրական իրավունքի հարգում:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հաստատակամորեն կոչ է անում իշխանություններին՝ ցուցաբերել զսպվածություն: ԲՀԿ-ն զգուշացնում է, որ խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ ուժի ցանկացած կիրառում կհանգեցնի անդառնալի հետեւանքների: Իսկ զանգվածային միջոցառումների կազմակերպիչներին եւ մասնակիցներին կոչ է անում բոլոր գործողությունները անցկացնել օրենքի շրջանակներում:
Խորապես գիտակցելով կուտակված լրջագույն խնդիրների, երկրի առաջ ծառացած մարտահրավերների ողջ ծավալն ու բարդությունը՝ ԲՀԿ-ն կոչ է անում բոլոր ազդեցիկ քաղաքական ուժերին՝ ձեռնամուխ լինել ժողովրդավարական, քաղաքական, տնտեսական անհետաձգելի բարեփոխումների մեծ օրակարգ ձեւավորելուն, դրանց իրականացման ճանապարհային քարտեզի մշակմանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը պատրաստ է իր ողջ ռեսուրսները տրամադրել այս գործընթացի կազմակերպման եւ իրականացման համար:
ԲՀԿ-ն կոչ է անում իշխանություններին եւ ազդեցիկ քաղաքական ուժերին՝ ցուցաբերել խոհեմություն, փոխադարձ հանդուրժողականություն եւ վճռականություն` ժողովրդի եւ պետության առաջ ծառացած խնդիրները լուծելու համար»:

Партия «Процветающая Армения» выступила с заявлением, в котором призывает политические силы страны разработать дорожную карту неотложных реформ. В заявлении политсовета «ПА», в частности говорится:
«Формат участия «ПА» в выборах президента 18 февраля был определен совместным решением политсовета партии и парламентской фракции, а именно – не выдвигать своего кандидата и не поддерживать какого-либо кандидата.
Поствыборные развития свидетельствуют о том, что в нашей стране сформировалась атмосфера недоверия в отношении избирательной системы. Недовольство широких масс говорит о том, что  многочисленные проблемы в стране продолжают оставаться нерешенными. Несправедливость, встречающаяся на каждом шагу, ставшая обычной практика попрания достоинства гражданина со стороны различных звеньев власти день ото дня увеличивают общественное недовольство.
Партия «Процветающая Армения» подтверждает свою политическую повестку, сформированную во время парламентских выборов. «ПА» хорошо осознает свою ответственность перед народом. «ПА» всегда была и будет рядом с народом.
«ПА» считает, что требование уважения собственных прав, в том числе и избирательного права - это абсолютное право граждан Армении.
«ПА» решительно призывает власти страны проявить сдержанность. Партия предупреждает, что применение насилия в отношении мирных демонстрантов приведет к необратимым последствиям. А организаторов массовых мероприятий призывает действовать в рамках закона.
Глубоко осознавая объем и сложность накопленных проблем и вызовов, «ПА» призывает все влиятельные политические силы страны сформировать повестку неотложных демократических, политических и экономических реформ и разработать дорожную карту их реализации.
«ПА» готова предоставить все свои ресурсы для организации и реализации данного процесса. «ПА» призывает власти и влиятельные политические силы  проявить мудрость, взаимную толерантность и решительность для решения проблем народа и государства».