«Սովի եւ կրակի միջեւ. իշխանություն` կյանքերի գնով» երկու մասից բաղկացած փաստավավերագրական ֆիլմը, որը պատմում է ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտի շրջափակման, ռմբակոծությունների, ավերածությունների ու մարդկային ճակատագրերի խեղման, ինչպես նաեւ Խոջալուի ու շրջակա բնակավայրերից ադրբեջանական կրակակետերի լռեցման մասին, նախորդ շաբաթ ներկայացվել էր միջազգային հանրությանը` անգլերենով:
Մոտ 90 րոպե ընդհանուր տեւողությամբ այդ ֆիլմը YouTube ցանցում արդեն դիտել է մոտ 210.000-ից ավելի մարդ, եւ այդ թիվը շարունակում է արագորեն աճել:
Ֆիլմը ռուսերեն լեզվով առաջին անգամ ներկայացվել էր 2012-ի փետրվարին, եւ մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել Հայաստանում եւ դրանից դուրս: Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում, տարբեր համալսարաններում կազմակերպվել էին բաց կինոդիտումներ, սեմինարներ ու դասախոսություններ:
Ըստ էության, պատրաստվելով հերթական անգամ Ադրբեջանի` պետականորեն ֆինանսավորվող հայատյացության եւ ռասիստական քարոզչության համար կարեւոր հանգրվան հանդիսացող Խոջալուի դեպքերի տարելիցին` ֆիլմը արդեն հասանելի է նաեւ ավելի լայն միջազգային հանրությանը` անգլերեն թարգմանությամբ:
Հարկ է նշել, որ Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանը (ՄԻԵԴ)` Ֆաթուլաեւն ընդդեմ Ադրբեջանի գործում (2010) որոշել էր, որ Ադրբեջանում ժողովրդավարական պետության կայացման համար անհրաժեշտ նախապայմաններ են խոսքի ազատությունը, բազմակարծությունը եւ հանդուրժողականությունը` պատմական իրադարձությունների մասին նոր փաստերի, մոտեցումների եւ մեկնաբանությունների վերաբերյալ:
«Ավելին` Դատարանը գտնում է, որ խոսքի ազատության կարեւոր բաղկացուցիչ է պատմական ճշմարտության վերհանումը… գոյություն ունեն տարբեր կարծիքներ` այդ իրադարձություններում Ադրբեջանի իշխանությունների եւ զորամիավորումների դերի վերաբերյալ», - նշվում է ՄԻԵԴ դատավճռում (պարագրաֆ 87):
Ֆիլմում առաջին անգամ հրապարակվող արխիվային փաստաթղթերի, լուսանկարների, հարցազրույցների ու քարտեզների միջոցով վերականգնված պատմական իրադարձությունները նոր փաստական հանգամանքներ են ներկայացնում` տարիներ ի վեր սեփական հասարակությունում եւ միջազգային հանրության շրջանում հակահայ, ռասիստական քարոզչությամբ «Խոջալուի իրադարձությունների» վերաբերյալ ադրբեջանական վարկածի դեմ:
Հիշեցնենք, որ ֆիլմը ստեղծվել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի եւ տեղեկատվության կենտրոնի» նախաձեռնությամբ:

Международному обществу представлен англоязычный вариант документального фильма «Между голодом и огнем: власть – ценой жизней». Состоящий из двух частей фильм рассказывает о блокаде Степанакерта, столицы НКР, о бомбардировках, разрушениях, покалеченных судьбах, уничтожении азербайджанских огневых точек в Ходжалу и окружающих населенных пунктах.
Фильм был создан по инициативе «Центра общественных связей и информации» при администрации президента Армении. Полуторачасовую ленту на сайте YouTube уже просмотрели более 210 тыс. людей, и это число продолжает быстро расти.
На русском языке фильм был впервые представлен в феврале 2012 г. и вызвал большой интерес в Армении и за рубежом. В кинотеатре «Москва» в Ереване, в разных университетах были организованы открытые кинопросмотры, семинары и лекции.
Знаменательно, что англоязычный вариант фильма стал доступен для просмотра международного сообщества в канун очередной годовщины событий в Ходжалу, являющихся важной вехой для антиармянской и расистской агитации, финансируемой Азербайджаном на государственном уровне.
Необходимо отметить, что Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) по делу Фатулаев против Азербайджана (2010) решил, что для состояния демократического государства в Азербайджане необходимыми условиями являются свобода слова, плюрализм и терпеливость в отношении новых фактов, подходов и комментариев в связи с историческими событиями. «Более того, Суд считает, что важной составляющей частью свободы слова является выявление исторической правды... существуют разные мнения по поводу роли властей и воинских подразделений Азербайджана в ходе этих событий», - отмечается в судебном решении ЕСПЧ (параграф 87).
В фильме исторические события, восстановленные с помощью опубликованных впервые архивных документов, фотографий, интервью и карт, представляются в качестве новых фактических обстоятельств, направленных против азербайджанского тезиса по поводу событий в Ходжалу и продолжающейся годами антиармянской, расистской агитации среди собственного народа и международной общественности.