Լրատվամիջոցները հաղորդում են Եգիպտոսի Լուքսոր քաղաքում զբոսաշրջիկներով լի օդապարիկի վայր ընկնելու դեպքի մանրամասները: Օդապարիկում բոլոր գտնվողները բազմաթիվ վնասվածքներ են ստացել եւ գտնվում են ծանր վիճակում:
Օդապարիկի վայր ընկնելու հետեւանքով կենդանի է մնացել ընդամենը երեք մարդ: Նրանք ներկայումս ուղղաթիռով տեղափոխվել են Կահիրեի հիվանդանոցներից մեկը, հաղորդում է NBC հեռուստաալիքը` վկայակոչելով Եգիպտոսի առողջապահության նախարար Մուհամեդ Մուստաֆա Համեդին: Նրա խոսքով` բժիշկներն ամենից շատ անհանգստանում են օդապարիկը վարողի կյանքի համար, ում մարմնի 70 տոկոսն այրվել է:
Ականատեսները պատմել են, որ մարդիկ դուրս էին թռչում մոտ 20 մետրի բարձրության վրա գտնվող այրվող օդապարիկից: Օդապարիկի ծառայություններ մատուցող օպերատոր ընկերության ներկայացուցիչ Ահմեդ Աբուդը հայտարարել է, որ օդապարիկը վայր ընկել 300 մետր բարձրությունից:
Օդապարիկում եղել է 21 մարդ: 14 զոհերի կեսը եղել են Հոնգկոնգի բնակիչներ, իսկ մնացածը` զբոսաշրջիկներ Ճապոնիայից, Մեծ Բրիտանիայից եւ Ֆրանսիայից: Եվս 4 մարդ համարվում է անհետ կորած:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Եգիպտոսի հարավում գտնվող զբոսաշրջային Լուքսոր քաղաքում ընկել է զբոսաշրջիկներով օդապարիկը: Ողբերգությունը տեղի է ունեցել լուսաբացին, երբ օդապարիկը թռչում էր հին քաղաքի վրայով: Անհայտ պատճառներով, օդապարիկն այրվել է 300 մետր բարձրության վրա:

СМИ сообщают подробности катастрофы воздушного шара в египетском Луксоре: при падении шара выжили три человека. Все они получили многочисленные травмы и находятся в тяжелом состоянии. В настоящее время пострадавшие отправлены вертолетом скорой помощи в один из госпиталей Каира, передает телеканал NBC со ссылкой на министра здравоохранения Египта Мухаммеда Мустафу Хамеда. По его словам, медики больше всего опасаются за жизнь пилота, который получил ожог 70% тела.
Очевидцы рассказали, что люди выпрыгивали из корзины горящего шара - с высоты семиэтажного здания. Как пояснил представитель компании-оператора воздушного шара Ахмед Абуд, воздушный шар рухнул с высоты примерно 300 метров.
На борту летательного аппарата находился 21 человек. Жертвами стали 14 пассажиров: почти половина - жители Гонконга, остальные - туристы из Японии, Британии и Франции. Еще четверо туристов до сих пор считаются пропавшими без вести, сообщает РБК.
Инцидент произошел сегодня, 26 февраля, на рассвете недалеко от города Луксора в 510 км от Каира. По предварительным данным, трагедии стал разрыв газового шланга, по которому подается топливо на горелку. Разрыв произошел, когда один из операторов пытался на земле закрепить трос, фиксирующий воздушный шар.