Հայաստանի 50 դպրոցների կտրվեն ուսումնական ռոբոտների կոմպլեկտներ՝ ռոբոտաշինական խմբակներում պարապմունքների համար: Այդ մասին այսօր՝ փետրվարի 27-ին հայտարարել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Հատուկ այդ նպատակով ԻՏՁՄ-ն նախագծել է ուսումնական խմբակի համար նախատեսված ռոբոտի կոմպլեկտ: Ռոբոտները դպրոցներին կտրամադրվեն պիլոտային ծրագրի շրջանակներում:
Դպրոցական խմբակներում դասընթացները նախատեսված են 2013թ. սեպտեմբերից: Ծրագրի շրջանակներում` հունիս-հուլիս ամիսներին, նախատեսվում է նաեւ ուսուցիչների վերապատրաստում: Ուսումնական ռոբոտների ծրագրավորումը հնարավոր կլինի Լաբվյու, Մայքրոսոֆթ ռոբոտիքս ստուդիո ծրագրերի միջոցով:
Այսօր ռոբոտաշինության խմբակներ կան Երեւանում գործող «Այբ» դպրոցում, «Քվանտ» եւ «Պոլիտեխնիկ» վարժարաններում, իսկ մարզերից` Լոռիում (Ախթալա), Սյունիքում (Սիսիան, Կապան), Շիրակում (Գյումրի) եւ Արագածոտնում (Թալին):
Ծրագիրն իրականացվում է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության, «Քրոնիմետ» բարեգործական հիմնադրամի, «Վորլդ Վիժն Հայաստանի» եւ   «Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլ Հայաստանի» հետ համագործակցությամբ:

Роботехнические кружки в 50 школах Армении будут оснащены соответствующими учебными комплектами. Об этом 27 февраля заявил исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Армении Карен Варданян.
С этой целью Союз предприятий информационных технологий разработал роботехнический комплект специально для учебного кружка. Роботы будут предоставлены в рамках пилотной программы.
Начало учебных занятий в школьных кружках намечено на сентябрь 2013 года. В рамках программы, в июне-июле, намечается переподготовка учителей. Программирование учебных роботов выполняется программами Labview, Microsoft Robotics Studio.
На сегодняшний день в Ереване роботехнические кружки действуют в школе «Айб», лицеях «Квант» и «Политехник», в областях – Лори (Ахтала), Сюник (Сисиан, Капан), Ширак (Гюмри), Арагацотн (Талин).