Հնդիկ Միշկին Ինգվալին պատկանող Biosense Technologies ընկերությունը iPhone-ի համար uChek հավելված է մշակել, որը հնարավորություն է տալիս հայտնաբերել 25 տեսակի հիվանդություն` մեզի անալիզի շնորհիվ:
Business Insider-ը հայտնում է, որ դրա համար չարժե փչացնել սեփական բջջայինը, անալիզի համար օգտագործվում է iPhone-ի տեսախցիկը: Մեզով սրվակի մեջ իջեցվում է լակմուսի թուղթը, որն էլ պետք է լուսանկարել, դրանից հետո uCheck ծրագիրը անալիզի է ենթարկում եւ էկրանին ցուցադրում արդյունքը:
Մեզը ստուգում է մինչեւ 10 նյութերի բաղադրություն: Ծառայությունը կարող է հայտնաբերել շաքարախտ, միզուղիների բորբոքում, քաղցկեղ, լյարդի հետ խնդիրներ: Այն նաեւ օգտվողին առողջական ընդհանուր վիճակի վերաբերյալ տեղեկություններ կտրամադրի, գրում է gazeta.ru-ն:
App Store-ում uCheck -ը կհայտնվի մարտի վերջին եւ կարժենա 0,99 դոլար, սակայն լակմուսի թղթերի փաթեթը կարժենա 20 դոլար:

Компания Biosense Technologies, которая принадлежит индусу Мишкину Ингвале, разработала приложение uChek для iPhone, которое дает возможность выявить 25 видов заболеваний на основе анализа мочи.
Как сообщает Business Insider, портить свой мобильный телефон для этого не надо - для анализа используется камера iPhone. В сосуд с мочой опускается лакмусовая бумажка, которую следует сфотографировать, после чего программа uCheck проведет анализ и выдаст на экране его результат.
Мочу можно будет проверить на содержание 10 веществ, среди которых глюкоза, белки и нитриты. Приложение может выявить сахарный диабет, заражение мочевых путей, рак, проблемы с печенью. Оно также будет предоставлять общую информацию о состоянии здоровья пользователя, пишет «Газета.Ru».
uCheck появится в App Store в конце марта и будет стоить $0,99, однако пакет лакмусовых бумажек обойдется в $20.