Հոռետեսորեն տրամադրված մարդիկ ավելի երկար են ապրում, քան` լավատեսները, պարզել են Գերմանիայի Էրլանգեն-Նյուրնբերգի համալսարանի գիտնականները:
Գիտնականների հետազոտությունը, որին մասնակցել է 40 հազար հասուն մարդ, հիմնված է 1993-2003 թվականների ընթացքում հավաքված տվյալների վրա: Ուսումնասիրության ժամանակ մասնագետները խնդրել են կամավորներին գնահատել կյանքից իրենց բավարարվածության մակարդակը եւ ներկայացնել ապագայի վերաբերյալ իրենց կանխատեսումները:
5 տարի անց նրանք կրկնել են հարցումը եւ պարզել, որ նրանք, ովքեր քիչ պահանջներ են ունեցել ապագա կյանքից, ավելի առողջ կենսակերպ են վարում, իսկ լավատեսների մոտ նկատվել է աշխատունակության կորստի եւ ժամանակից շուտ մահվան ռիսկ, գրում է RBK-ն` վկայակոչելով The Telegraph-ը:
Փորձագետները նշել են, որ, որպես կանոն, տարեցներն ավելի մռայլ կանխատեսումներ են արել ապագայի մասին, սակայն ավելի ճշգրիտ են եղել, ինչը չի կարելի ասել լավատես երիտասարդության մասին, որը գերագնահատել է իր հաջողությունները:

Пессимистично настроенные люди живут дольше, чем оптимисты, выяснили сотрудники университета Эрлангена-Нюрнберга в Германии.
Исследование ученых, в котором приняли участие 40 тыс. взрослых людей, основано на сведениях, собранных в период с 1993 по 2003г. В ходе работы специалисты просили оценить добровольцев степень удовлетворенности жизнью, поделиться прогнозами на будущее. Спустя 5 лет они вновь повторили опрос и установили, что те, кто имеет низкие ожидания от будущей жизни, придерживаются здорового образа жизни, в отличие от оптимистов (10%), у которых отмечался риск потери трудоспособности и преждевременной смерти в течение 10 лет, пишет РБК со ссылкой на The Telegraph.
Эксперты отметили, что, как правило, пожилые высказывали довольно мрачные прогнозы, но оказались при этом точны, чего нельзя сказать об оптимистичной молодежи, которая переоценила свой успех.