ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերրին պաշտոնական այցով մեկնել է Կահիրե։ Ակնկալվում է, որ նա Եգիպտոսի կառավարությանը եւ ընդդիմությանը մի քանի ամիս շարունակվող ցույցերից հետո փոխզիջման հասնելու կոչ կանի։
Ընդդիմության որոշ առաջնորդներ արդեն հայտարարել են, որ չեն մասնակցելու Ջոն Քերրիի հետ հանդիպմանը։ Ապրիլին կայանալիք ընտրությունների բոյկոտը դադարեցնելու վերաբերյալ Վաշինգտոնի կոչը եգիպտական ընդդիմության շարքերում վրդովմունք է հարուցել, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
«ՌԻԱ Նովոստին» գրում է, որ Եգիպտոսում Քերրին բանակցություններ կվարի նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի, արտգործնախարար Մուհամեդ Ամրի հետ, հանդիպում է նախատեսվում նաեւ Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Նաբիլ ալ Արաբիի հետ։ Կահիրեի քննարկումների հիմնական թեման կդառնա սիրիական հակամարտությունը։ Կողմերը մտադիր են քննարկել նաեւ պաղեստինա-իսրայելյան հարաբերությունները, նաեւ՝ Մերձավոր Արեւելքը զանգվածային ոչնչացման զենքից (այդ թվում՝ միջուկային) ազատ գոտու վերածելու հարցով միջազգային կոնֆերանս հրավիրելու հեռանկարները։
Պետդեպի գլխավոր տնտեսական ուղղությունը կդառնա Կահիրեին ԱՄՀ-ից 4,8 մլրդ դոլարի վարկ տրամադրելու հարցը։
Հիշեցնենք, Քերրին Կահիրե էր մեկնել Անկարայից, որտեղ քննարկել էր Սիրիայի իրավիճակը։ Լրագրողները նկատել էին, որ պետքարտուղարն օդանավ է բարձրացել հաստ թղթապանակը ձեռքին։

Госсекретарь США Джон Керри прибыл с официальным визитом в Каир. Как ожидается, Керри обратится к правительству Египта и оппозиции с призывом попытаться придти к консенсусу после нескольких месяцев протестов.
Некоторые из лидеров оппозиции уже заявили, что не намерены приходить на встречу с Джоном Керри. Призыв Вашингтона прекратить бойкот выборов, которые состоятся в апреле, вызвал возмущение в рядах египетской оппозиции, сообщает Русская BBC.
Как сообщает РИА Новости, в Египте Керри проведет переговоры с президентом Мухаммедом Мурси, главой египетского МИД Мухаммедом Амром, предполагается также встреча с генеральным секретарем Лиги арабских государств (ЛАГ) Набилем аль-Араби. Главной темой дискуссий в Каире станет сирийский конфликт. Кроме того стороны намерены рассмотреть состояние палестино-израильских отношений, а также перспективы созыва международной конференции по превращению Ближнего Востока в зону, свободную от оружия массового поражения, включая ядерное.
Главным экономическим направлением визита главы Госдепа станет вопрос предоставления Каиру кредита Международного валютного фонда в размере $4,8 миллиарда.
Напомним, что в Каир Керри прилетел из Анкары, где также обсуждал ситуацию в Сирии. Журналисты в аэропорту заметили, что госсекретарь садится в самолет с толстой папкой в руках.