Ամերիկացի հաքերը, ով թալանել էր բանկերից մեկը՝ ավանդատուների կրեդիտ քարտերից հանելով ընդհանուր հաշվով ավելի քան 1,8 միլիոն դոլար, դատապարտվել է 13 տարվա ազատազրկման։ ИТАР-ТАСС-ի փոխանցմամբ, ազատազրկվելուց բացի հաքերն իր զոհերին պետք վճարի 27,5 միլիոն դոլար փոխհատուցում։
Սան Ֆրանցիսկոյի 37-ամյա բնակիչ Բաթլերը, ով պաշտոնապես փոխել էր փաստաթղթերը եւ նոր՝ Մաքս Ռեյ Վիժն անունը վերցրել, դեռեւս անցած տարվա հունիսին մեղադրվել էր այլ հաքերների հետ համագործակցության մեջ։ Վերջիներս ստեղծել էին գողացված բանկային տվյալների փոխանակման կենտրոն։ Սակայն «Մաքսին» հաջողվեց ավելի «արդյունավետ» օգտագործել կրեդիտային համակարգերի գաղտնի տվյալները։
Հաքերը 7 տարեկանից տարված է եղել տեխնիկայով։ Դատարանում պատմել է, որ հաքերությունը նրան սուր զգացողություններ է տվել եւ թմրադեղերի նման կախվածության մեջ է եղել դրանից։ «Մաքսի» հավաստմամբ, հիմա նա փոխվել է եւ գիտակցում է, որ ճիշտ չէր։

Американский хакер, ограбивший один из банков и снявший со счетов держателей кредитных карточек в общей сложности более 1,8 млн долларов, приговорен к 13 годам тюрьмы. Как сообщает ИТАР-ТАСС, он, кроме этого, должен выплатить своим жертвам компенсацию в размере 27,5 млн долл.
Житель Сан-Франциско, 37-летний Батлер, который официально поменял документы и присвоил себе новое имя — Макс Рэй Вижн (что в переводе с английского означает «Максимальное Рентгеновское Видение»), еще в июне прошлого года был обвинен в кооперации с другими хакерами, которые создали целый центр обмена украденными банковскими данными. Однако «Максу» удалось гораздо «эффективнее» других воспользоваться секретными данными кредитных учреждений.
Компьютерный самоучка, увлеченный техникой еще с восьмилетнего возраста, рассказал суду, что он испытывал особое волнение от хакерства и пристрастился к этому, как к наркотикам. Однако сейчас, заверил хакер, он изменился и осознал, что был не прав.