«Դեղերի մասին» օրենքի նախագիծը կարող է լրջորեն վնասել մրցակցությանը դեղերի շուկայում: Այդ մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Էսկուլապ» ընկերության տնօրեն Գագիկ Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ 1996 թ. ընդունված ու ներկայում գործող օրենքը հնացել է եւ շտկումների կարիք ունի, սակայն շրջանառության մեջ մտած նոր նախագիծն անընդունելի կետեր է պարունակում:
Այսպես՝ սահմանվել է, որ ներկրողները միջնորդավորված մատակարարից դեղ ներկրելու իրավունք չունեն, դա պետք է անեն կամ արտադրողից, կամ արտադրողի համաձայնությամբ՝ այլ մատակարարից: Սակայն, Գ. Գրիգորյանի կարծիքով, դա էապես սահմանափակում է մրցակցությունը, արտադրողին ու նրա ներկայացուցչին հնարավորություն է տալիս գին թելադրել:
Հայտնի է, որ  եվրոպական դեղարտադրողները տարբեր տարածաշրջանների առաջարկում են տարբեր փաթեթավորմամբ եւ տարբեր գներով դեղեր: Հայաստանը հաճախ հայտնվում է բարձր գնային տարածաշրջանում, ու մեր ընկերությունները հնարավորություն են ստանում նույն դեղը ավելի էժան ներկրել այլ տարածաշրջանից: Օրինակ՝ շվեյցարական «Վոլտարենն» ավելի նպատակահարմար է ձեռք բերել Լեհաստանի պահեստներից, քան անմիջապես արտադրողից:
Գ. Գրիգորյանն ասում է, որ ներկայումս իրենք նման հնարավորություն ունեն, սակայն եթե օրենքը ներկա խմբագրմամբ ընդունվի՝ այդ հնարավորությունից կզրկվեն: Իսկ դա իր հերթին կհանգեցնի որոշ դեղերի թանկացման:

Законопроект «О медикаментах» может серьезно навредить конкуренции на рынке. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил директор компании «Эскулап» Гагик Григорян.
По его словам, закон, принятый в 1996 году и действующий в настоящее время, устарел и нуждается в поправках, однако новый законопроект содержит неприемлемые положения.
Так, предлагается, чтобы импортеры не имели права импортировать медикаменты с помощью опосредованного поставщика, они должны это делать у производителя, или, с согласия производителя, у другого поставщика. Однако, по мнению Григоряна, это существенно ограничит конкуренцию, предоставляя производителю и его представителю возможность диктовать цену.
Известно, что европейские производители медикаментов предлагают различным регионам медикаменты с разными упаковками и разными ценами. Армения часто оказывается в регионе высоких цен, и наши компании получают возможность импортировать тот же медикамент из другого региона гораздо дешевле. Например, швейцарский «Вольтарен» гораздо целесообразнее заполучить из резервов Польши, чем непосредственно от  производителя.
Григорян отметил, что в настоящее время у них есть подобная возможность, однако если закон будет принят в предлагаемом варианте, они лишатся ее. А это, в свою очередь, приведет к подорожанию некоторых медикаментов.