Մարտին արդեն ավանդաբար դարձած իրանցի զբոսաշրջիկների զանգվածային այցելություններ 2013 թ. չեն սպասվում: Այդ մասին այսօր՝ մարտի 6-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Անի պլազա» հյուրանոցի տնօրեն Մկրտիչ Գրիգորյանը: Նրա խոսքով՝ դա պայմանավորված է Իրանում բարդ իրավիճակով: «Իրանում իրավիճակն այնպիսին է, որ մարդիկ պարզապես ի վիճակի չեն դուրս գալու»,-ասաց Մ. Գրիգորյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ իրանցի զբոսաշրջիկներ ներկայումս չկան, կամ գրեթե չկան:
Ճամփորդական գործակալների հայկական միության փոխնախագահ Եղիշե Թանաշյանն էլ նշեց, որ այս տարվա մարտը աննախադեպ է զբոսաշրջիկների ցածր հոսքի տեսանկյունից:
Նշենք, որ Նովրուզի տոնին (մարտի 21) տասնյակ հազարավոր իրանցիներ նախընտրում են ճամփորդել: Այդ շրջանում Հայաստան են այցելում մոտ 15-20 հազ. իրանցի զբոսաշրջիկ: Սակայն անցյալ տարվանից, կապված իրանական արժույթի կտրուկ արժեզրկման հետ, իրանցի զբոսաշրջիկների թիվը սկսեց նվազել:

YEREVAN.- Massive influx of Iranian tourists is not expected in 2013, director of “Ani Plaza” Mkrtich Grigoryan told reporters on Wednesday. He explained it by complicated situation in Iran.
“Iranians simply cannot afford leaving the country,” he said.
Vice President of the Armenian Association Travel Agents Yeghishe Tanashyan noted that this March registered unprecedentedly low number of tourists.
Iranians usually travel during Novruz holiday (March 21). Tens of thousands of Iranians prefer to travel in the region, around 15-20 thousand Iranians visit Armenia. However, starting from last year, the number of Iranian tourists began to fall due to the sharp devaluation of the Iranian currency.