Չիլիի Անդերում տեղի է ունեցել աշխարհում ամենամեծ The Atacama Large Millimeter/submillimeter Array – ALMA ռադիոհեռադիտակի բացման հանդիսավոր արարողությունը: ALMA-ն Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի, Արեւելյան Ասիայի եւ Չիլիի Հանրապետության գիտնականների եւ ինժեներների համագործակցության արտադրանքն է:  Արարողությանը որպես պատվավոր հյուր ներկա է գտնվել Չիլիի նախագահ Սեբաստիան Պինիերան, որն անձամբ է ALMA-ի ալեհավաքի մի մասը բերել Չահնանտորի սարահարթ:
Հեռադիտակի շինարարությունն սկսվել էր 2003թ.: Ընդհանուր արժեքը կազմել է 1,4 միլիարդ դոլար: Նախագծին մասնակցում են Եվրոպայի երկրները, ԱՄՆ-ն, Կանադան, Ճապոնիան եւ Չիլին:
ALMA-ի 12 մետրանոց  54 եւ7 մետրանոց 12 ալեհավաքները միասին աշխատում են որպես մեկ ամբողջություն, որպես մեկ հեռադիտակ: Բոլոր ալեհավաքների ազդանշանները գումարվում եւ մշակվում են  մասնագիտացված գերհամակարգչի` ALMA-ի կորելյատորի կողմից: ALMA-ի 66 ալեհավաքները կարող են դրվել տարբեր դիրքերով, ընդ որում նրանց միջեւ հեռավորութունը կարող է փոխվել 150մ-ից միչեւ 16 կմ-ի, գրում է gazeta.ru-ն:
Մինչեւ պաշտոնական բացումը ALMA-ում աշխատող աստղագետներին հաջողվել էր տեսնել ձեւավորվող աստղային համակարգում նյութերի հոսքը, լուսանկարել ընկնող աստղի հրե պարույրը, ինչպես նաեւ աստղերից մեկում հայտնաբերել սովորական շաքարի`գլիկոլալդեգիդի հետքեր, գրում է lenta.ru-ն:

В Чилийских Андах прошла церемония официальной инаугурации самого большого в мире радиотелескопа The Atacama Large Millimeter/submillimeter Array - ALMA. ALMA - продукт партнерства ученых и инженеров Европы, Северной Америки и Восточной Азии, в кооперации с Республикой Чили. В качестве почетного гостя на церемонии присутствовал президент Чили Себастьян Пиньера, который лично провез часть антенны ALMA по участку шоссе на плато Чахнантор.
Строительство телескопа началось в 2003 г. Общая стоимость строительства составила примерно $1.4 миллиарда. В проекте участвуют страны Европы, США, Канада, Япония и Чили,
54 12-метровых и 12 7-метровых тарелок решетки ALMA работают вместе как единое целое, как один телескоп. Сигналы от всех антенн суммируются и обрабатываются специализированным суперкомпьютером: коррелятором ALMA. 66 антенн ALMA могут быть расположены в различных конфигурациях, при этом расстояние между ними может изменяться от 150 м до 16 км, пишет «Газета.Ru».
Как пишет «Лента.Ру», еще до официального открытия работающим на ALMA астрономам удалось увидеть потоки вещества в формирующейся звездной системе, сфотографировать огненную спираль умирающей звезды, а также обнаружить в окрестностях одной из звезд в созвездии Змееносца следы простейшего сахара — гликольальдегида.