«Հրապարակը» գրում է, թե ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի եւ «Արմավիա» ընկերության սեփականատեր Միկա Բաղդասարովի  հանդիպման մասին որոշ մանրամասներ են հայտնի դարձել:
Խնդիրը վերաբերում է «Արմավիա» ընկերության վաճառքին: Ծառուկյանը մտադիր է գնել եւ Բաղդասարովին համոզում է, որ այն սնանկ հայտարարի, որից հետո կկայանա վաճառքը: Սակայն սրան դեմ է կառավարությունը, քանի որ չվճարված աշխատավարձերը կհանգեցնեն բողոքի, ուստի ուզում են, որ վաճառքը կայանա պարտքերի հարցը լուծելուց հետո:
Ի դեպ, բանակցություններ են ընթանում նաեւ արտասահմանյան 2 ընկերությունների՝  ամերիկյան «Վիրջին ատլանտիկի» եւ իտալական մի ընկերության միջեւ, սակայն Ծառուկյանի մտադրությունը խանգարում է այս բանակցություններին:

YEREVAN. – Some details have become known with respect to the talk between Prosperous Armenia Party Chairman Gagik Tsarukyan and Mika Baghdasarov, the proprietor of Armavia Airline Company which is Armenia’s national carrier, Hraparak daily reports.
“The matter refers to the sale of Armavia. Tsarukyan plans to purchase [it], and he is convincing Baghdasarov that he declare it bankrupt, [and] the sale will ensue. But the government is against this because the unpaid salaries will result in protests, and therefore they want for the sale to take place after having resolved the debt issue.
Incidentally, talks are also underway with two foreign companies—the American Virgin Atlantic and an Italian company—but Tsarukyan’s intention interferes in these talks,” Hraparak writes.